Fotogaléria
Dňa 3.12.2020 sa na našej škole učilo netradične. Žiaci prvého stupňa celý deň rozprávali o peniazoch, platení, nakupovaní, sporení,... Hrali sa na obchod, zákazníkov, predavačov, sporili na vysnívanú hračku, bicykel a možno aj auto, vyrábali si vlastné platidlá. Žiaci na druhom stupni sa učia síce doma, ale aj oni počas jednotlivých hodín rozmýšľali a diskutovali o tom, ako rozumne míňať, na čo dávať pri nakupovaní pozor, kedy sa oplatí nakupovať, ale aj ako si čo najrýchlejšie nasporiť .
Prvému ročníku pripadla téma „Človek vo sfére peňazí.“ V úvode si žiaci prezreli prezentácie, pozreli si rozprávku Vrabček v Papinkove na jarmoku, vyskúšali si dramatizáciu, pantomímu, spoznávali bankovky a mince. Na hodinách využili aj úlohy z portálu KOZMIX. Pre spestrenie hodiny si zahrali rôzne hry. Zažili pri tom veľa smiechu a zábavy.
V PL si deti vyskúšali, ako môžu minúť časť úspor na nákup hračiek, čo všetko si môžu za určitú sumu kúpiť. Dozvedeli sa nové pojmy: euromince, eurobankovky, šetrenie, výhody a nevýhody šetrenia, potreby a hodnoty, jarmok. Zhotovili si aj vlastnú peňaženku. Tento deň sa deťom páčil, aktívne sa zapájali do jednotlivých činností. Obohatili si svoj obzor poznania, rozvíjali kreativitu a zároveň cibrili jemnú motoriku.
Druháci mali na pretrase „Finančnú zodpovednosť.“ ITV bolo realizované v 4 častiach: na čítaní rozoberali rozprávku O troch grošoch, na matematike precvičovali sčítanie a odčítanie do 20 v praktických úlohách, na výtvarnej výchove si vyrábali peňaženky z papiera. Na poslednej hodine sa zabavili scénkou z obchodu a ukázali aj to, ako môže prebiehať reklamácia tovaru. Žiaci si obohatili svoje vedomosti v oblasti finančnej gramotnosti zážitkovou formou integrovaného tematického vyučovania.
Tretiaci rozmýšľali o možnostiach „Zabezpečenia peňazí pre uspokojenie životných potrieb.“ Na uloženie získaných peňazí za pripravené aktivity si vyrobili peňaženku. Prezentácia na tému Hodnoty a potreby slúžila na pochopenie, akým spôsobom môžeme ušetriť – každý žiak mal možnosť svoje vyjadrenie nalepiť na plagát peňaženky do okienok: dostatok jedla, šetrenie energie, triedenie odpadu. Žiaci touto aktivitou dospeli k záveru, že „najľahšie zarobené peniaze sú tie, ktoré si ušetríme“. Prostredníctvom reklamy žiaci pochopili potrebu nakupovania. Ďalšia úloha bola zameraná na akcie v obchode. PL slúžil na zistenie zliav v letákoch, ktoré dostávame bežne doma do schránky. Mali zistiť novú cenu po zľave. Aby vedeli využiť zľavy výrobkov, vytvorili si v skupinách pre kamarátov podobné slovné úlohy na kúpu produktu z drogistického tovaru. Zhrnutie získaných poznatkov si vyskúšali žiaci prostredníctvom braintstormingu - EURO V RODINE. Téma triedenie odpadu bola zameraná na využitie odpadu pri výrobe vianočných ozdôb zo šupiek pomaranča, toaletných roliek a ďalších vecí, ktoré sa bežne vyhodia. Žiaci zistili, že aj z týchto materiálov je možné vyrobiť novú vec a niekoho obdarovať či zarobiť si peniaze, prípadne vyrobiť predmety na vianočnú burzu. Každý žiak si spočítal získané eurá za svoju prácu počas celého dopoludnia. Pochopili, že každá práca má svoju hodnotu. Vyjadrili sa, čo by zo získaných peňazí kúpili pre svoju rodinu. Podstata poslednej aktivity bola v tom, aby peniaze nemíňali bez premyslenia a vedeli ušetriť mesačný rozpočet. Na konci celého dopoludnia prebiehala výmena informácií, zážitkov a prezentácia výrobkov pred spolužiakmi.
Žiaci 4. ročníka sa už zodpovedne venovali téme „Plánovanie a hospodárenie s peniazmi.“
Naučili sa roztriediť výdavky na domácnosť a príjmy v domácnosti. Rozprávali, za čo všetko rodičia v domácnosti platia. Porovnávali ceny rovnakého výrobku v rôznych obchodoch. Uplatnili zodpovedné rozhodovanie primerané osobnému veku pri nákupe. Uvedomili si význam práce a hodnotu peňazí. Pochopili, že nestačí len vlastniť peniaze, ale je potrebné vedieť, ako s nimi narábať. V úvode si žiaci pozreli prezentáciu o plánovaní a hospodárení s peniazmi. Dozvedeli sa nové pojmy: príjmy a výdavky, rodinný rozpočet, hotovosť, platba v hotovosti, bezhotovostná platba, platobná karta, bankomat... Na spestrenie hodiny si žiaci zahrali hru PLATÍ-PLATÍ. V hre podobnej Letí–letí museli rýchlo uvažovať, za čo sa platí eurami, pričom nesmeli dvihnúť ruky, ak sa za danú vec neplatí. Zažili pri tom veľa smiechu a zábavy.Na záver si triedy porovnali hodnotu nákupu - účtenky za nákup tovaru, ktorý uskutočnili v obchodoch. Trieda 4. A nakupovala v obchode FRESH, 4. B v obchode BILLA a 4. C v obchode SINTRA. Na nákup mala každá trieda hotovosť 10 eur. Žiaci nakúpili pre triedu lízanky, perníky a džúsy a porovnali si účtenky, aby mohli zhodnotiť najvýhodnejší nákup.
Aj žiaci prípravného ročníka sa venovali téme „Človek vo sfére peňazí.“ Pozreli si rozprávkovú prezentáciu na tému Ako vznikli peniaze. Na interaktívnej tabuli sa zahrali na nakupovanie s rozprávkovými postavami. Potom si vyhľadávali z rôznych letákov predmety - potraviny, oblečenie, elektroniku, ktoré začínajú na danú hlásku. Predmety vystrihli a nalepili na papierovú tašku. Nasledovala výroba peňaženky z papiera a papierových jednoeuroviek. Za každú úlohu dostali žiaci papierové eurá, ktoré si nakoniec spočítali a uložili do vyrobenej peňaženky. Žiaci si obohatili svoje vedomosti v oblasti finančnej gramotnosti zážitkovou formou integrovaného tematického vyučovania.