• Kronika

• Október 2023

• Október – mesiac úcty k starším

Mesiac október je za nami a v tomto mesiaci sa začali realizovať prvé aktivity schválené Školským parlamentom. Tou prvou veľkou bola aktivita s charitatívnym podtónom „Október – mesiac úcty k starším - POHĽADNICA PRE STARKÝCH“, do ktorej ste sa zapojili výrobou pohľadníc a pozdravov pre dôchodcov žijúcich v našom meste. A aký je výsledok? 107 pozdravov, ktoré ste počas mesiaca október vyrobili, bolo vďaka spolupráci s vedením a zamestnancami firmy MEPOS SNV, s.r.o. doručených spolu s obedmi pre dôchodcov, ktorí žijú sami. Tí vďaka vám okrem obedu dostali jeden obrovský bonus – krásny pozdrav s krátkym textom a pocit, že na nich niekto myslí, že nie sú sami. Spravili ste im veľkú radosť a vniesli tak jasné svetlo a ľudské teplo do jesene ich životov. Pozdravy, ktoré sa nám zvýšili neostali len tak ležať ľadom, pretože vzbĺkol ďalší úžasný nápad, a to potešiť starkých, ktorí dlhodobo ležia v nemocnici. Potešili starčekov a starenky na Oddelení dlhodobo chorých v Nemocnici s poliklinikou v Spišskej Novej Vsi. Táto radosť a ľudské teplo určite zmazalo mnoho bolestí a samotu všetkým, ktorí na tomto oddelení ležia. Preto sa chceme poďakovať vám všetkým za to, že vďaka vám sa táto naša spoločná aktivita podarila na 1*. Ďakujeme firme MEPOS za to, že podporila túto myšlienku a rozniesla pozdravy dôchodcom. Nech nás v týchto sychravých a chladných dňoch všetkých hreje spoločný pocit, že sme niekomu urobili krajší deň, že sa zaujímame o ľudí okolo seba a aj napriek vlastným povinnostiam a starostiam si dokážeme nájsť čas na druhého.

POKLADOVKA STRAŠIDIELKOVÁ

Dňa 27.10.2023 na ZŠ Ing. O. Kožucha strašilo. Všetky deti z  ŠKD vrátane pani vychovávateliek, sa vyobliekali do stríg, kostlivcov, tekvičiek a iných strašidelných postavičiek. Presúvali sa po celej škole, kde na 10 stanovišťiach plnili vedomostné, ale aj pohybové úlohy. Užívali si atmosféru Hellowinu, kde nechýbala aj poriadna striga.

Deň jablka

V spolupráci Zdravej a Zelenej školy sme si dňa 23.10.2023 (pondelok) pripomenuli DEŇ JABLKA. Žiaci našej školy si pochutnali na jabĺčkach a počas vyučovania si pripomenuli benefity tohto zdravého ovocia spolu so svojimi učiteľmi. Jablko sa na Slovensku stalo aj symbolom boja proti rakovine a inšpiráciou zdravého životného štýlu.
            Neodmysliteľnou súčasťou jesenného obdobia patria jablká. Jablko vnímame ako niečo úplne bežné, hoci je najcennejším z ovocí. Sprevádza človeka už od Adama a k nášmu zdraviu prispieva už tisícky rokov. Do košíka v obchode si ich vkladáme tak často, až ich považujeme za samozrejmosť v regáloch. Jablká sú typickým slovenským jesenným ovocím, a aj preto si ich vieme vychutnať na sto spôsobov – surové, ako súčasť ovocných šalátov, ale obľúbené sú aj jablkové koláče alebo kvalitné džúsy či mušty. Jablko povzbudzuje nervový systém,
            minerálmi a vitamínmi posilňuje organizmus a môžu si ho dopriať aj pacienti s cukrovkou.
            Lekári i odborníci na zdravú výživu zdôrazňujú - jablko prospieva zdraviu. Dodávajú, že jablko má protizápalové, mikrobiologické a krvotvorné účinky. Nepochybne aj preto sa slovo jablko dostalo do ustálených spojení "Denne jedno jablko pre zdravie".

Imatrikulácia prvákov

Milou tradíciou v našej škole sa stalo, že prváci svoj veľký deň neprežívajú len začiatkom septembra, ale rovnako slávnostný a významný je pre nich aj akt prijatia za „veľkých" žiakov, čiže imatrikulácia. Stretli sme sa spolu s rodičmi dňa 25.10.2023 v priestoroch ŠJ. 1.A a 1.B trieda o 15,00 h, 1.C a 1.D o 16,00 h. Aby boli prváci pasovaní do cechu žiakov museli splniť tri úlohy. Za to získali tri darčeky – kľúč od školy, čiapku a sladkú odmenu. Nasledoval slávnostný sľub, po ktorom ich triedne pani učiteľky slávnostne pasovali za žiakov našej školy.
            Všetkým prvákom želáme veľa zdravia, úsmevov a úspechov v škole!

Certifikácia Zelenej školy

Dňa 12.10. sa uskutočnila slávnostná Certifikácia Zelenej školy v Košiciach. Keďže naša škola splnila ciele akčného plánu, opätovne sme obhájili titul Zelenej školy. Okrem slávnostného odovzdávania certifikátu sme sa zúčastnili aj zaujímavých workshopov, napríklad Čo sa skrýva v kozmetike, kde sme okrem získavania informácií vlastnoručne vyrábali mydlá či deodoranty alebo Kvety zblízka, kde sme tvorili vence zo sušených kvetov. Tento deň sme strávili s príjemnými ľuďmi, získali nové poznatky a tešili sa z obhájenia certifikátu Zelenej školy.

DEŇ MLIEKA

V stredu 4. októbra sme si pripomenuli na našej škole DEŇ MLIEKA. Do tejto akcie sme sa zapojili príchodom do školy v bielom oblečení, farbe mlieka. Počas desiatovej prestávky si žiaci v školskej jedálni vyzdvihli tento lahodný nápoj a osviežili sa ním.

Mlieko a jeho význam
            Pestrá strava, obsahujúca všetky biologicky významné látky, je základom výkonnosti a zdravia ľudí. Mlieko a mliečne výrobky predstavujú jednu z najdôležitejších a nenahraditeľných zložiek ľudskej výživy. Medzi odborníkmi vo všeobecnosti panuje názor, že mlieko je takmer dokonalou potravinou. Obsahuje v dostatočnom a primeranom množstve a optimálnom pomere mnohé biologicky významné látky dôležité pre plnohodnotnú výživu. Sú to hlavne bielkoviny, tuky, cukry, vitamíny, minerálne látky a stopové prvky. V prospech mlieka svedčí aj fakt, že využiteľnosť živín obsiahnutých v mlieku je veľmi vysoká. Mlieko obsahuje 3 až 5 % tuku, ktorý je zložený z približne 140 rozličných mastných kyselín. Mnohé z nich sú esenciálneho charakteru, to znamená, že si ich ľudský organizmus nedokáže syntetizovať. Preto je nevyhnutné prijímať tieto kyseliny z potravín. V litri mlieka sa nachádza polovičná odporúčaná denná dávka bielkovín pre dospelého človeka. Obsahuje aj všetky vitamíny potrebné pre človeka ako sú vitamíny z radu B, ďalej vitamíny A, D, E a PP. Z minerálnych látok obsiahnutých v mlieku sú najdôležitejšie vápnik a fosfor. Ich vzájomná väzba v mlieku sa považuje za nevyhnutnú pri stavbe kostí a zubov.