Aktivity ŠKD klubu č. 10
Vychovávateľka v ŠKD 2024/2025: Bc. Oľga Krausová
2024/2025
Októbrové zážitky
Prváci v knižnici
My sme smelí prváci
Vychovávateľka v ŠKD 2023/2024: Bc. Oľga Krausová
2023/2024
Moje mesto
Spolu nám je fajn
Stála expozícia Železnice
Kým prídu prázdniny
Vianočné domčeky v GUS
Vianoce u starkých
Starší ľudia vnímajú Vianoce citlivejšie ako iné sviatky v roku. Vnímajú ich prostredníctvom spomienok a v očakávaní návštev. Naším vianočným programom sme sa im snažili vyplniť čas, aby necítili samotu. Hudba, tanec, spev a detské tváre ich trochu rozveselili. Priniesli sme im plnú škatuľu medovníkov, oblátky a ovocie. Ďakovali nám. Do školy sme sa vracali s dobrým pocitom na duši.
Predvianočný mix
Cukráreň s neobyčajným príbehom
Bol upršaný novembrový piatok. Naše kroky viedli do útulnej cukrárne s príjemnou atmosférou. V nej pomáhajú s prípravou a obsluhou členovia Domova sociálnych služieb Domovina s handicapom. Možno vnímajú svet odlišne, no túžba po realizácii je rovnaká, a tak majú pocit, že sa spolupodieľajú na tvorení sveta, sú súčasťou komunity. A o tom je projekt kaviarne a cukrárne Domovina.
5. a 10.oddelenie ŠKDNávšteva domova dôchodcov
V mesiaci október sme navštívili našich najzraniteľnejších. Babičkám a deduškom z Domova dôchodcov v Spišskej Novej Vsi sme spríjemnili popoludnie kultúrnym programom. Poďakovali sa nám milým a veľmi úprimným úsmevom. S úctou za ich dobrotu, milostivosť, lásku a skúsenosti, ktoré ďalej odovzdávajú, sme im darovali vytvorených anjelikov. Anjel ako symbol ochrany dodáva silu, energiu, aby tu starkí ešte dlho rozdávali dobrotu okolo seba.
5.,6. a 10.oddelenie školského klubu detí.Príroda okolo nás - náučná prednáška
Dnes sme sa dozvedeli veľa zaujímavostí zo sveta zvierat. Ďakujeme p. asistentovi Michalovi Reckému za sprostredkované informácie a pútavé rozprávanie.
Návšteva GUS - Hmyz
Výstavou nás sprevádzala skúsená lektorka p. Anna Timková. V tvorivej dielni si deti vyrobili vlastné výtvory, ktoré si potom odniesli domov. Pokus napodobniť prácu naozajstných umelcov sa im celkom vydaril.
Babka bylinkárka
Život na dôchodku nemusí byť vôbec nudný. Príkladom toho je aj pani Mária, ktorá aktívne trávi voľný čas a venuje sa niekoľkým koníčkom. Je členkou turistického klubu vo svojej rodnej obci, účinkuje vo folklórnej skupine Domaňovčan, venuje sa pečeniu kváskového chleba a v lete zbiera liečivé bylinky po chotári, ktoré následne doma suší a spracováva.
Som veľmi vďačná za to, že prijala moje pozvanie a prišla sa s nami podeliť o svoje poznatky a porozprávať nám o svojom živote.
Motýlia cestička
Múzeum Spiša ponúka pre deti zábavno-náučnú aktivitu pod názvom Motýlia cestička. Súbor obsahuje úlohy z oblasti fauny a flóry Slovenska. Za každú správnu odpoveď získavajú jeden dielik obrázka. Nakoniec poskladali z jednotlivých častí obrázok motýlika, ktorého si v tvorivej dielni aj vyrobili.
2022/23
Vychovávateľka v ŠKD 2022/2023: Bc. Oľga Krausová
Zábavné aktivity a pokusy
Čo sa stane so škrupinou vajíčka, ktoré je namočené 24 hodín v octe? Pôsobí magnet aj cez sklo alebo plast? Ako sa zmení farba po pridaní kyseliny alebo zásady? Zafarbí sa biely karafiát, ak mu pridáme do vody atrament? Tieto a podobné záhady sme rozlúštili v časti – Pokusy.
Druhá časť pozostávala z námetov, ako si vyrobiť hračky a hry, keď sa náhodou budeme cez prázdniny nudiť.Rekordy z ríše zvierat
V mesiaci jún sme navštívili ZOO učebňu a dozvedeli sme sa to „naj“ z ríše zvierat. Ktoré je najrýchlejšie, najpomalšie, najväčšie, najjedovatejšie, najvyššie alebo najdlhšie žijúce. Prekvapili nás poznatky a odpovede detí, ktoré vo väčšine prípadov boli správne. Vidno, že práca s encyklopédiou im nie je cudzia.
Lapače snov
Lapače snov pochádzajú zo starých indiánskych kultúr Severnej Ameriky. Ich úlohou je zachytiť zlé sny. Vyskúšali sme si takéto lapače vyrobiť. A ešte všeličo iné: ozdobné girlandy na Deň rodičov, niečo pre mamičky k ich sviatku, plagát na Deň Zeme, krásne výrobky na školskú predajnú burzu, pripravili sme si mliečny olovrant s cereálnymi výrobkami na Deň mlieka, súťažili sme na školskom dvore a užili sme si aj slnenie na deke. V školskom klube sa stále niečo deje.
Moje zvieratko
Každé dieťa chce mať nejaké domáce zvieratko, o ktoré sa môže starať. Väčšinou je to psík, mačka, morča, andulky. Náš spolužiak chová doma gekona. Je to netradičné „domáce zvieratko“, ale dokážete si ho obľúbiť ako každé iné. Tretiaci sa práve na prírodovede učili o našich najznámejších plazoch. Požiadali sme preto nášho spolužiaka, aby nám ho priniesol ukázať. Mohli sme ho vidieť zblízka. Deti boli nadšené, každý ho chcel pohladkať alebo vziať si ho do ruky. Niektoré deti tak prekonali svoje obavy a zistili, že je to celkom milý tvor.
Veselá Veľká noc
Sviatky jari vítame všetci s radosťou. Po dlhom zimnom období sa tešíme na slnečné lúče. V školskom klube sme spoločne oživili tradíciu vynášania Moreny. Pripravili sme si rôzne dekorácie a ozdobili sme si bahniatkový ker maľovanými vajíčkami.
Návšteva veterinárnej ambulancie
Aj zvieratká majú svoje boľačky. Boli sme sa pozrieť, ako to vyzerá v ambulancii pre zvieratká. Pán doktor bol veľmi ochotný a zodpovedal nám množstvo otázok od detí. Kocúr Muro mal poranenú labku a tak sme mohli vidieť ako ho pán doktor ošetrí. Všetko sa dobre skončilo. Bol to pre nás zážitok.
Vitamíny
V spolupráci so školskou jedálňou sme sa pozreli bližšie na to, kde hľadať vybrané druhy vitamínov. Naše poznatky sme dali na papier a vznikli nám pekné, náučné plagátiky. Pani vedúca ŠJ nás navštívila potom v oddelení, vyhodnotila projekt a našu snahu odmenila.
Fašiangy sú za nami
Obdobie zábav, hodovania, veselenia, ktoré predstavuje prechod medzi zimou a jarou sa oslavuje odpradávna. V školskom klube sme si zatancovali na karnevale, vyrobili sme si masky a navštívili sme Múzeum Spiša, ktoré ponúkalo výstavu spojenú s prednáškou o fašiangoch. Videli sme dokumentárny film, ktorý bol natočený v spišskej obci Brutovce a zachytáva prípravy a zvyky v tomto čase veselosti – fašiangový sprievod dedinou, pochovávanie basy a živú zábavu s pohostením.
Bylinkové čaje
V lete si môžete na lúke nazbierať zdravie. Leží Vám rovno pri nohách. V jedno zimné popoludnie sme si v školskom klube pripravili ochutnávku bylinkových čajov. Pamajorán, lipa, materina dúška a rakytník nám krásne rozvoniavali a chutili.
Prikrmovanie vtáctva
Bez vtáčieho spevu by bol náš svet smutný. Najmä v zimných mesiacoch je potrebná zvýšená starostlivosť zo strany človeka o naše spevavce, aby sme im pomohli prečkať mrazivé dni s nedostatkom potravy. Deti im pripravili pochúťku vtáčej zmesi semien a zŕn a naservírovali sme im to priamo v školskej záhrade. Stačí to už len objaviť a pozvať aj kamošov. Hostina sa môže začať!
Predvianočné všeličo
„Keď sa každé okno na sídlisku v dúhe sviečok ligoce, keď sme si všetci nablízku, tak vtedy sú Vianoce...“
Najkrajšie a najvytúženejšie sviatky roka klopú na dvere. Na Vianoce sa treba zodpovedne pripraviť. Deti si v školskom klube vyrobili rôzne ozdôbky, pozdravy, písali sme vianočnú poštu, vyzdobili sme si malý stromček, urobili ikebanu, pozreli sme si rozprávku o narodení Ježiška, zahrali sme si vianočné bingo, užili sme si sneh a pripomenuli sme si, že najdôležitejšie nie sú dary, ale ľudia...
Anjel z čipky
V rámci predvianočného kreatívneho tvorenia si deti v Galérii umelcov Spiša vytvorili anjelika z čipky. Zo svojich výrobkov sa tešili. Bola to naša posledná tvorivá dielňa v „starom roku“. Spoločne sme sa malým darčekom poďakovali pani Mgr. Anne Timkovej za celoročnú spoluprácu.
Baníctvo na Spiši
Baníctvo a Spiš patrili neodmysliteľne vždy k sebe. Tvrdý a poctivý chlebík živil nejednu spišskú rodinu. Zažilo tu časy slávy, avšak aj úpadku. Dnes to patrí už len histórii, ktorú by mali naše deti poznať.
Vo fitness centre
Naše nohy tentokrát zablúdili tam, kde sa aktívne trávi voľný čas. Pod vedením trénera si deti prešli gymnastickou zostavou, čo sa im veľmi páčilo. Neľutujeme, bolo super!
Návšteva Spárvy NP SR
V októbri sme si dohodli návštevu na Správe národného parku, kde sa nám venoval Ing. M. Pisarčík, lektor pre environmentálnu výchovu. Reč bola hlavne o tom, ako sa príroda pripravuje na zimný spánok, prečo stromy zhadzujú listy a kto ich tak krásne farbí. Nazreli sme aj do ich záhrady, kde sme mohli vidieť veľké bocianie hniezdo, časť vyhradenú včelám a dozvedeli sme sa, aký význam majú zelené strechy.
Október v školskom klube
Aj farbami hmýriaci október, ktorý sa niesol v znamení babieho leta, bol bohatý na aktivity v školskom klube. Snažili sme sa využiť teplé dni vonku, púšťali sme šarkanov, urobili sme si ochutnávku jabĺk, navštívili sme našu vynovenú školskú knižnicu, vyrobili sme si jesennú ikebanu, darčeky pre starkých a mnoho iného.
Ako sa učiť - beseda so špeciálnou pedagogičkou
Po chvíľach aktívneho oddychu v školskom klube sa deti pripravujú na vyučovanie, píšu si domáce úlohy, učia sa. O tom, ako správne pristupovať k školským povinnostiam nám porozprávala p. Ľudmila Vargová, ktorá pracuje na našej škole ako špeciálny pedagóg a výchovný poradca.
September v ŠKD
September v školskom klube
Máme mesiac školských povinností za sebou. V školskom klube sa snažíme, aby deti zregenerovali svoje sily po vyučovaní. K tomu im pomáhajú najmä pobyt vonku a záujmové činnosti, ktoré pravidelne striedame. Hlavné pre nás je, aby sa deti v klube dobre cítili a chodili tu rady.
2021/22
Vychovávateľka v ŠKD 2021/22: Bc. Oľga Krausová
Tvorivá chvíľka v GUS
Výstava hračiek a bábik na Radnici
Účasť na spomienkovej slávnosti
Popoludnie s dobrou knihou
Karneval
Pokusy s ľadom
Zem a jej živly
Obsahom náučnej výstavy boli štyri živly Zeme a práve vďaka ich rôznorodosti môžeme vďačiť za rozmanitosť sveta, v ktorom žijeme. Deťom sa výklad páčil, mali veľa otázok a asi najviac ich zaujali autentické videonahrávky činnej sopky na Islande.
Po stopách zvierat v zime
V rámci environmentálnej výchovy sme navštívili Správu Národného parku Slovenský raj. Pre deti bol pripravený náučný program o tom, ako žije les v zime. Okrem iného deti hádali, komu patria zvuky zvierat podľa nahrávok, mohli si zblízka obzrieť početné množstvo prírodnín, sadrový odliatok medvedej stopy, vtáčie pierka, konár, ktorý obrúsili bobrie zuby. Návšteva týchto miest je práve preto pre deti vždy obohacujúca.
Beseda so školskou psychologičkou
Školský psychológ má v dnešných časoch nezastupiteľné miesto v školách. V školskom klube sme si pozvali na návštevu našu pani psychologičku, s ktorou sme viedli rozhovor o našich emóciách, silných a slabých stránkach. Okrajovo sme sa dotkli aj témy šikanovania, o tom, aké podoby môže mať u detí mladšieho školského veku. Atmosféra bola priateľská a pohodová, na naše prekvapenie sa deti pekne zapájali, z čoho sme mali dobrý pocit, že toto stretnutie malo zmysel.
Návšteva GUS – Tvorivá dielňa – Krížom krážom a prehliadka výstavy – Ponáranie/vynáranie
Galéria umelcov Spiša láka svojich najmenších návštevníkov práve vďaka tvorivým dielňam, na ktorých si pod vedením skúsených lektoriek vyrábajú všakovaké vecičky alebo mini diela. Tentokrát sme zablúdili do tichých vôd výstavy autorky Ivany Slávikovej, ktorá nás očarila tieňohrou.
V druhej tvorivej dielni pod názvom Krížom krážom ide o stvárnenie kríža v rôznych podobách a jeho význame nielen v náboženskom ponímaní. Deťom sa tvorenie a vyrábanie páčilo a opäť sa raz potvrdilo, že čas strávený v galérii bol využitý na maximum.
ŠKD 10 - Od jesene do Vianoc
ŠKD 10 - My o vlku a vlk v múzeu
Obávaný, obdivovaný, opradený mýtmi. Vlk dravý. Po dlhej dobe sme opäť navštívili priestory Múzea Spiša a pozreli sme si, ako si žije vlk v slovenských lesoch.
ŠKD 10 – Popoludnie so skautmi
V septembri nás na školskom dvore navštívili skauti. Skauting ako výchovné hnutie mládeže je zamerané na celkový rozvoj osobnosti mladého človeka. Vedie ich k čestnosti, tímovej práci, utužovaniu pevnej vôle a zdokonaľovaniu praktických zručností. Mnohí z nich sú naši bývalí žiaci a veľmi radi by privítali medzi sebou nové tváre. Stať sa jedným z nich je určite dobrá voľba trávenia voľného času.