• Kronika

• September 2023

Reálie a jazyk spájajú

Už tradične sa na našej škole 26. 9. 2023 uskutočnil Európsky deň jazykov. Cieľom bolo uvedomenie si, že jazyky národov a ich reálie ľudí rôznej národnosti spájajú. Žiaci 8. a 9. ročníka, učiaci sa ruský jazyk, si v úvode vypočuli ukrajinský jazyk v podaní svojho mladšieho spolužiaka 5. ročníka Mykoly, ktorý sa na Ukrajine narodil a porovnali ho s ruským jazykom. Deviataci si pripravili prezentácie o ruských reáliách a porovnali ich s reáliami iných štátov. A tak nechýbali informácie o francúzskom jedle, švajčiarskej prírode, amerických športovcoch, švédskych suveníroch, talianskych mestách  či českých zvykoch. Spoločne cestovali po mape Európy a vypočuli si slová v mnohých európskych jazykoch. Ôsmaci rozvinuli svoju čitateľskú gramotnosť čítaním zaujímavých ruských poviedok. Deň si spestrili vytvorením malej výstavky ruských suvenírov. Aktivity so svojimi žiakmi pripravila vyučujúca ruského jazyka.

Európsky deň jazykov

Každoročne si v našej škole dňa 26.9. pripomíname Európsky deň jazykov. Začali sme reláciou v školskom rozhlase, aby sme si uvedomili dôležitosť učenia sa cudzích jazykov.

Aktivity žiakov učiacich sa nemecký jazyk

V rámci Európskeho dňa jazykov sme počas hodín nemeckého jazyka navštívili Múzeum Spiša a pozreli si výstavu Nemci na Spiši. Nemci stáročia obývali Spiš a napomáhali jeho rozvoju. Dodnes obdivujeme ich dedičstvo v podobe starobylých spišských miest a mestečiek. Prehliadka bola obohatená zaujímavými aktivitami prostredníctvom pracovných listov. Žiaci sa oboznámili s nemeckými slovami, ktoré poznali aj v spišskom nárečí.

Aktivity žiakov učiacich sa anglický jazyk

- porovnanie anglického  jazyka s ukrajinským jazykom, ktoré  prezentoval žiak 5. ročníka Mykola pochádzajúci z Ukrajiny

- porovnanie anglického  jazyka s ukrajinským jazykom, ktoré  prezentovala žiačka 9. ročníka Dianka

- v rozhlasovej relácii o sebe zaujímavosti prezradila žiačka 9. ročníka Kristínka, ktorá sa narodila na Islande a ako dieťa žila v Španielsku a ovláda španielsky jazyk

- žiaci si pripravili prezentácie vybraných európskych krajín, kde predstavili ich kultúru, jedlá, zaujímavosti a tiež pozdravy a najbežnejšie frázy používané v týchto krajinách

- v priebehu hodín anglického jazyka mali žiaci, ktorí žili v zahraničí ochutnávku  typických  jedál krajiny, z ktorej pochádzajú oni alebo ich rodičia

- o svojej rodnej krajine, zvykoch  prišli porozprávať aj rodičia našich žiakov, aby nám priblížili miesta odkiaľ pochádzajú a tak sme viac spoznali Holandsko, Poľsko, Veľkú Britániu, USA, Vietnam a Čínu.

Beh ulicami obce Smižany

Dňa 20.9.2023 na bežeckej akcii - ,,Beh ulicami obce Smižany“ našu školu reprezentovali v hojnom počte žiaci 1. a 2. stupňa. Naši bežci sa umiestnili aj na popredných miestach. Ela Jarošincová zo 4.A triedy obhájila krásne 1. miesto, Matej Koňak z 2.A triedy si vybojoval   2. mieste, Dávid Vrábeľ zo 4.D triedy bol na peknom 3. miesto, Radka Romaňáková z 5. A triedy získala zaslúžené 3. miesto. V prvej päťke sa umiestnili bežkyne Stella Janíková z 2.A triedy, Timea Biacovská zo 4.D triedy a Tatiana Demečková zo 6.D triedy. Umiestneným žiakom blahoželáme a všetkým bežcom ďakujeme za účasť.

Máme za sebou úspešné zvládnutie účelového cvičenia...

Dňa 07. 09. 2023 (štvrtok) sa uskutočnila praktická časť účelového cvičenia.

Počasie nám prialo a tak sme sa odhodlaní vybrali podľa ročníkov do určených lokalít Schulerlochu (kaplnka, strelnica a vyhliadková veža). Naši piataci  zároveň navštívili aj požiarnu zbrojnicu, šiestaci Správu národného parku Slovenský raj, kde sa žiaci dozvedeli mnoho zaujímavostí. Žiaci siedmeho ročníka si v rámci OŽZ vyskúšali aj prvky sídliskového orientačného behu a žiaci ôsmych a deviatych ročníkov si vyskúšali orientačný beh v teréne, streľbu zo vzduchovky a streľbu z luku.

Všetci sme dodržiavali na cestnej komunikácií pravidlá cestnej premávky ako chodci, pretože tento deň bol zároveň spojený s prierezovým dňom Dopravná výchova, ku ktorému žiaci všetkých ročníkov vypĺňali vopred pripravené testy.

Výsledky praktickej časti účelového cvičenia boli veľmi tesné a aj to svedčí o tom, že naši žiaci vedia, ako sa majú správať na cestnej komunikácií  či už ako chodci alebo cyklisti a poznajú dopravné značky.

Výsledky -

5. ročník – 5.C (28b.), 5.D (26b.), 5.A (26b.), 5.B (24b.)

6. ročník –  6.C (16b.), 6.A (16b.), 6.D (15b.), 6.B (14b.)

7. ročník – 7.A (17b.), 7.C (17b.), 7.B (16b.)

8. ročník – 8.D (16b.), 8.A (16b.), 8.B (13b.), 8.C (13b.)

9. ročník – 9.B (18b.), 9.A (17b.), 9.C (15b.), 9.D (14b.)

Najlepší jednotlivci – orientačný beh -

8. ročník – chlapci

Želinský Marko (1´29´´) – 8.D, Labuda Andrej (1´31´´) – 8.C, Catala Daniel (1´47´´) – 8.C

8. ročník – dievčatá

Hrebenárová Agáta (1´27´´) – 8.D, Tokolyová Natália (1´37´´) – 8.A, Drábová Ema (1´52´´) – 8.D

9. ročník – chlapci

Pivovar Martin (1´26´´) – 9.D, Magnuševský Juraj (1´33´´) – 9.A, Petra Anton (1´47´´) – 9.C

9. ročník - dievčatá

Vaicová Nela (1´43´´) – 9.A, Khan An Le Duy (1´45´´) – 9.A, Nováková Patrícia (2´09´´) – 9.A

Najlepším jednotlivcom a triednym kolektívom gratulujeme!

Tento deň sme si všetci užili a už sa tešíme na ten ďalší, ktorý nás čaká v júni.