• Kronika

• December 2023

• Posvätenie adventného venca

Prvou adventnou nedeľou sme vstúpili  do adventného obdobia. V tomto predvianočnom čase sme v našej škole privítali pána farára, ktorý nám prišiel posvätiť adventný veniec. Ten je znakom nádeje a zároveň odráža priebeh adventného obdobia. Žiaci túto slávnosť skrášlili adventnými piesňami. Počas pobožnosti sme si hlbšie uvedomili význam Adventu. Prajeme aj vám krásny adventný čas, nech svetlo sviec zapáli vo vás pokoj, vieru, nádej a lásku, aby ste s radosťou mohli prežiť Vianoce a tešiť sa spoločne s vašimi blízkymi z narodenia Ježiša Krista.

Zážitková hodina ANJ - Deň vďakyvzdania

Žiaci 4.A triedy mali 2 nevšedné a určite zaujímavé  hodiny angličtiny. Čo to je Deň vďakyvzdania a ako vznikol, ako sa oslavuje prišli porozprávať rodáci z USA pani Rebecca Gregoire a ich spolužiačka Linzi . Žiaci si zahrali scénky, vyrobili si knižku a ochutnali výborné čokoládové brownies.

Lucie na našej "Kožuške"

Adventné obdobie nám okrem prípravy na Vianoce prináša aj množstvo zvykov. I k Lucii (13. december) sa viažu rôzne tradície. Hovorí sa, že vraj od Lucie do Vianoc každá noc má svoju moc. Ľudia stotožňovali predlžovanie nocí a krátenie dní s dočasným víťazstvom tmy – zla nad svetlom – dobrom. Počas týchto dlhých nocí mali mať strigy svoju najväčšiu moc, preto ľudia vykonávali rôzne rituály. Aj my sme na našej škole zaregistrovali príchod piatich bieloodetých Lucií. Naše Lucie povymetali husími pierkami všetky kúty školy od temných síl, žiakom darovali mince pre bohatstvo a šťastie. Nechýbal ani cesnak, ktorý im zabezpečí zdravie počas celého roka. Nezabudli povedať ani o Lucijnom stolčeku, cez ktorý bolo možné vidieť počas polnočnej sv. omše bosorky v kostole.

Tešíme sa, že nám naše Lucky symbolicky povymetali zlo, nesvár a choroby z našej školy a veríme, že rok 2024 bude pre nás radostný, šťastný a všetci ho prežijeme v plnom zdraví.

Hodina kódu

Hodina kódu je celosvetový projekt zameraný na popularizáciu programovania u detí a mládeže. Dnešný svet je obklopený technológiami a naše deti, ktoré úspešne ukončia základné vzdelávanie si vyberú rôznorodú budúcnosť. Ich šanca uspieť bude závisieť aj od ich zručností pracovať s takýmito modernými technológiami.

V tomto školskom roku sa projekt HODINA KÓDU – najväčšieho vzdelávacieho podujatia na svete (viac ako 100 miliónov žiakov) uskutočnil aj u nás v týždni od 04.12. do 08. 12. 2023. Zúčastnili sa ho takmer všetci žiaci 5.- 8. ročníka v rámci hodín informatiky. Tí, ktorí úlohy zvládli všetky bez chýb, dostali certifikát.

Blahoželáme.

Mikulášsky GymFit pre I. stupeň

Veselé športové dopoludnie sme prežili v našej škole na deň Sv. Mikuláša. Prišiel nás potešiť a zároveň sa pozrieť, ako vieme plniť úlohy s radosťou a nadšením.  Toľko  rozprávkových bytostí - ako boli čerti, anjeli, Mikulášovia, škriatkovia, elfovia, soby ste pokope ešte nevideli.  Celá telocvičňa žiarila pestrými farbami. Všade okolo znela vianočná hudba, bolo cítiť pravú vianočnú atmosféru. V telocvični nás ráno privítal p. riaditeľ. Najviac sme sa tešili na príchod Mikuláša a jeho pomocníkov. Veľkí spolužiaci si pripravili krásny program, ktorým nás sprevádzali celým dopoludním. V triedach sa plnili športové úlohy, v telocvični na nás čakal florbal, detská atletika, aerobik a džudo. Aj naša hlavička v ten deň pracovala pri olympijskom pexeso, bingu a  maľovaní vianočných omaľovánok.  Po splnení zaujímavých úloh sme sa všetci vrátili do telocvične, kde mal Mikuláš vrecia naplnené darčekmi. A Mikulášska diskotéka? Tá bola suuuupeeeer.  Bol to deň plný zážitkov, očakávaní a pestrý v každom smere.

Už teraz sa tešíme na ďalší Mikulášsky GymFit!

KRABIČKY PLNÉ LÁSKY. VEĽKÉ ÚPRIMNÉ ĎAKUJEME

Práve prežívame adventné obdobie, ktoré nás postupne bude viac a viac vťahovať do kúzla Vianoc, do obdobia, kedy naše srdcia sú viac otvorené a naplnené láskou. Naša škola sa už po šiesty krát v spolupráci p. uč. Jendrálovou a členmi Školského parlamentu a jej koordinátormi zapojila do celoslovenskej výzvy s názvom „Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok“. ❤️ Na našu zverejnenú výzvu v škole mnohí z Vás zareagovali a výsledkom je odovzdaných až 128 ks krabíc plných lásky. Všetkým rodičom, žiakom, učiteľom, vychovávateľkám, kuchárkam a všetkým ostatným zamestnancom školy – všetkým Vám z úprimného srdca ĎAKUJEME.
            Spolu s Vami všetkými sme zabalili do krabíc od topánok okrem rôznych maličkostí predovšetkým kus seba samých, ktoré určite veľmi potešia osamelých seniorov po celom Slovensku. Často je to jediný darček, ktorý dostanú, preto Váš kúsok srdca, Vaša láska, ktoré ste pridali do krabice pri balení, poputuje konkrétnemu starkému alebo starkej a zaručene im prinesie úsmev, radosť, lásku, pokoj a v kútiku oka aj slzu šťastia, že predsa nie sú sami.

Nové číslo časopisu OKO

Milí priaznivci školského časopisu OKO!

Dočkali sme sa mesiaca december, ktorý je pre mnohých z nás tým najočakávanejším v roku. Je charakteristický zimou, snehom, prázdninami, rodinnou pohodou, darčekmi či mikulášskymi sladkosťami.Aj my by sme chceli prispieť do Vašej „čižmičky“ menším potešením v podobe zimného čísla časopisu OKO. Naši redaktori pilne pracovali a nič nenechali na náhodu. Oko prešatili do nového štýlu a už sa nevedia dočkať, kedy sa doň naplno pustíte.
            Prajeme Vám príjemne strávené chvíle pri čítaní nášho nového zimného čísla! :)

S pozdravom a úctou

Redakčná rada

Časopis nájdete kliknutím TU.

Školské kolo dejepisnej olympiády

Posledný novembrový týždeň 2023 sa na našej škole uskutočnil 16. ročník školského kola dejepisnej olympiády, ktorého sa zúčastnilo 85 žiakov. Súťažiaci riešili úlohy z učiva daného ročníka, z monotematickej témy Hrady a zámky a úlohy z regiónu.  Víťazi školského kola nás budú reprezentovať na okresnom kole DO.

Kategória F 6. ročník – 16 žiakov

1. Michal Mačák 6. A, 100 bodov