• Občianska náuka

          • Aktivity

          • 2022/23

            Exkurzia Herba Drug

            Dňa 7.11.2022 sa žiaci 9.B triedy zúčastnili exkurzie v rodinnej firme Herba Drug s.r.o., ktorá od roku 1991 sídli v malebnej obci Smižany, len pár minút od domovov našich žiakov. Firma vyrába a distribuuje kozmetické výrobky, ktorých značky sú na spotrebiteľskom trhu viac než známe – Dixi, Carpathia Herbarium, Barbus, a i. Do dvoch vyučovacích hodín sme vtesnali príjemné s užitočným – zážitok s upevnením vedomostí nadobudnutých na hodinách občianskej náuky. Žiaci zistili, že výrobný proces v skutočnosti nie je taký jednoduchý, ako ho opisujú učebnice. Vyžaduje si nápad, nákup materiálov, mesiace strávené vývojom a testovaním nových vzoriek, až tak môže dôjsť k samotnému výrobnému procesu. Na vlastné oči sa presvedčili, že vstupy a výstupy výroby sú alfou a omegou efektívneho fungovania každej prosperujúcej firmy. Z exkurzie sme odchádzali s hlavami nabitými vedomosťami a milou pozornosťou od majiteľov firmy.

            Fotogaléria

            2021/22

            Deviataci na exkurzii v Banskej Bystrici

            Slovenské národné povstanie je považované za najvýznamnejší prejav vojenského odporu voči fašizmu počas Druhej svetovej vojny. Naši deviataci sa 1.júna vybrali po stopách SNP do Banskej Bystrice. Bol to darček k Medzinárodnému dňu detí, ale zároveň príležitosť obohatiť si vedomosti, ktoré o tomto období získali na hodinách dejepisu v deviatom ročníku. Najprv sme sa zastavili na pietnom mieste v obci Nemecká blízko Banskej Bystrice, kde sa nachádza národná kultúrna pamiatka Pamätník Nemecká. Ten stojí na mieste bývalej vápenky – továrne na pálenie vápna. V januári 1945 tu špeciálne komando nemeckej armády popravilo brutálnym spôsobom okolo 400, podľa niektorých zdrojov až do 900 ľudí. Neďaleko vápenky sme navštívili i pamätník obetiam fašistických represálií symbolizujúci plameň pece a kľačiacu ženu.
            Potom sme pokračovali do Banskej Bystrice. Naším cieľom bol Pamätník SNP v centre mesta. Tu nás už očakával skvelý, zanietený a erudovaný pán lektor, ktorý nás previedol útrobami pamätníka a poskytol deviatakom veľmi obšírny výklad dejín SNP s vysvetlením historických, sociálnych a kultúrnych súvislostí, príčin a dôsledkov SNP i celej Druhej svetovej vojny. Deviataci sa dozvedeli o počiatkoch fašizmu v Nemecku, o vzniku Hlinkovej strany, o dohodách a ich porušovaní pred i počas vojny. Pán lektor nám priblížil i smutnú kapitolu vyhladzovania židovského obyvateľstva a výklad bol podporený veľmi emotívnym videomateriálom. Chlapcov zaujala najmä vojenská technika a zbrane, ktoré sa takisto nachádzajú v depozitári múzea. Prehliadka bola skutočne úžasná a najmä „historici“ si ju užili.
            Aký by to bol výlet, keby deviataci nedostali aspoň chvíľku na voľný program. Po prehliadke múzea sme sa presunuli na krásne bystrické námestie s fontánou, šikmou vežou a množstvom možností niečo zahryznúť. Počasie nám veľmi prialo, a tak sa žiaci prechádzali po námestí a šantili pri fontáne.
            Cesta domov prebehla veľmi rýchlo, celý autobus spieval a všetci sme mohli skonštatovať, že výlet do Banskej Bystrice bol nad mieru úspešný a príjemný.

            Fotogaléria

            Školská olympiáda o ľudských právach
            V súčasnosti sa problematike ľudských práv venuje veľká pozornosť. Je veľmi dôležité, aby sa aj v tejto oblasti naši žiaci vzdelávali, poznali svoje práva, aktívne ich využívali a zároveň dbali na dodržiavanie práv iných ľudí. Každý dospelý človek vie, že neexistujú len práva bez povinností a sloboda bez zodpovednosti. To sa v škole snažíme naučiť aj našich žiakov, ktorí o niekoľko rokov budú tiež dospelí a stanú sa plnoprávnymi členmi našej spoločnosti. Teší nás, že sa o túto tematiku naši žiaci zaujímajú a zapojili sa do Školskej olympiády o ľudských právach, ktorú organizujeme pre žiakov 8.-9. ročníka. V minulom školskom roku sa konal prvý /prípravný / ročník a v tomto školskom roku sa súťaž uskutočnila už po druhýkrát, dňa 13.6.2018. Súťažiaci si preverili svoje vedomosti, spoločenský rozhľad, ale aj bystrosť a pohotovosť. Olympiáda pozostáva z troch kôl. V prvom kole trojčlenné družstvá riešia pomerne rozsiahlu a komplikovanú tajničku s rôznymi pojmami z ľudskoprávnej oblasti, druhé kolo pozostáva z vedomostného testu. V treťom kole sa popasujú s obrazovou hádankou, v ktorej musia spoznať a správne pomenovať viacero významných osobností z celého sveta, ktorí sa svojím konaním aj celým životom zasadili o  dodržiavanie ľudských práv. V každom kole môžu získať aj bonusové body za správnosť a rýchlosť. Do poslednej chvíle teda nie je jasné, kto sa stane víťazom. Tak to bolo aj tentoraz. Po zrátaní všetkých bodov sa na 1. mieste umiestnilo družstvo 9.B triedy, na 2. mieste družstvo 9.A triedy a tretiu priečku obsadila trieda 8. A. Víťazom srdečne blahoželáme a už teraz sa tešíme na budúci ročník školskej olympiády.

            Besedy s príslušníkmi mestskej polície ako súčasť prevencie
            V rámci prevencie pred sociálnopatologickými javmi sa stalo u tradíciou, že medzi našich žiakov prichádzajú aj príslušníci mestskej polície nášho mesta. Tak tomu bolo aj v tomto školskom roku. Mestskí policajti pán Jančík a pán Antony prišli medzi našich ôsmakov a deviatakov a na  hodinách občianskej náuky sa s nimi podelili o mnoho zaujímavých informácií z oblasti, v ktorej pracujú. So žiakmi 8. ročníka rozprávali o problematike z oblasti Trestného práva, ako sú kriminalita mládeže, trestná činnosť maloletých a mladistvých a podobne. Keďže naši deviataci sa „rozletia“ po ukončení základnej školy do rôznych končín Slovenska a možno i mimo neho, stretnutia boli zamerané aj na obchodovanie s ľuďmi a problémy, ktoré s tým súvisia. Deviataci sa tiež dozvedeli, ako majú postupovať, ak odídu niekam mimo našej krajiny na rôzne brigády.
            Záverom možno konštatovať, že sa všetci žiaci dozvedeli mnoho zaujímavých, ale najmä užitočných informácií, ktoré im pomôžu orientovať sa v bežnom každodennom živote a predchádzať takto zlým a ťažkým situáciám, do ktorých sa môže ako tínedžeri ľahko dostať.

             

            Relácia ku 25.vyročiu vzniku SR

            Tvorivé aktivity k 25. výročiu vzniku samostatnej Slovenskej republiky

             Celý  január nového roka 2018 sa na Slovensku niesol v znamení osláv 25. výročia vzniku samostatnej Slovenskej republiky. Inak to nebolo ani  na našej škole. Túto významnú udalosť v našich dejinách sme si pripomenuli hneď po návrate z vianočných prázdnin reláciou v školskom rozhlase.  Štafetu potom prevzali vyučujúci občianskej náuky, ktorí  so svojimi žiakmi v 6. -9. ročníku realizovali rôzne tvorivé aktivity.

            Doplňovačky, hádanky a kresby spríjemnili hodinu OBN šiestakom. Siedmaci  sa potrápili so skladaním puzzle, z ktorých na nich hľadela tvár 1. slovenského prezidenta Michala Kováča, Bratislavský hrad aj  Vysoké Tatry. Skúšku dobrej pamäte podstúpili ôsmaci, ktorí si  v časovom limite museli zapamätať čo najviac slov spojených  so vznikom samostatnej SR. A hoci zo začiatku vyzeralo ako ľahká a nenáročná aktivita, nakoniec sa ukázalo,  že to vôbec nie je také jednoduché. Všetkých symbolických „25“ slov sa totiž nepodarilo zapamätať si  nikomu. Trochu vážnejšia, viac náučná aktivita, čakala na najstarších žiakov. Ich úlohou bolo oboznámiť sa so starou slovenskou menou, korunou, ktorú si už dnešní deviataci takmer nepamätajú. Ktoré významné osobnosti na Vás hľadia zo starých bankoviek? Tak znelo posledné zadanie a veru treba priznať, že v niektorých prípadoch sme si museli  trochu pomôcť aj internetom....

             Takto sa všetci aj zabavili aj poučili a teší nás, že i takýmto spôsobom si naša škola pripomenula tento významný deň v dejinách Slovenska. Aktivitu pripravila p. uč. Bilpuchová.