• Koordin. soc.-pat. javov

• Aktivity

• 2023/24

Koordinátor prevencie v 5. D.
            Koordinátor prevencie pokračoval v stretnutiach so žiakmi, aby sa porozprávali o ich skúsenostiach a vedomostiach o šikanovaní a kyberšikane. Tentoraz sa stretol so žiakmi 5. D tiedy, s ktorými diskutoval o spomínaných problémoch. Ako zvyčajne, aj toto stretnutie bolo užitočné pre obe strany, tak pre žiakov, ako aj pre samotného koordinátora. Záverom vyplnili žiaci anonymný dotazník.

2022/23

1.Na triednických hodinách sme si diskutovali a vysvetľovali sme si, čo je to „Pomoc, ochota, agresivita, šikanovanie, kyberšikanovanie a extrémizmus
            2.Uskutočnili sme rozhovor s protidrogovou problematikou.
            3.V treťom module Zippyho kamaráti sme si rozprávali príbeh Si môj kamarát? Hrovými rolami sme riešili:
            1:Ako si udržať kamaráta

2: Vyrovnávanie sa s osamelosťou a odmietnutím
            3: Ako vyriešiť konflikty s kamarátmi
            4: Ako získať kamarátov
            4.Uskutočnili sme v triedach vianočné besiedky spojené s kultúrnym programom. Žiaci si pripravili pohostenie, pesničky, básničky, vtipy a hádanky. Vypočuli sme si vianočné piesne a koledy.
            5.V rámci krúžku Zippyho kamaráti sme celý mesiac január venovali lekciám Ako poraziť bitkárov, Ako rozpoznať dobré riešenie, Šikanovanie, Riešenie problémov, Pomôcť druhým vyriešiť konflikt. Hrovými aktivitami žiaci spoznávali, ako sa správať pri riešení konfliktov, hľadali správne riešenia. Aktivity, ktoré pomáhajú žiakom nájsť spôsoby, ako získať nových priateľov.
            Aktivity zamerané na rozvíjanie schopností žiakov pochopiť princíp problému a identifikovať niekoľko charakteristík správneho riešenia.
            Aktivity špeciálne zamerané na šikanovanie a jeho zvládanie.
            Aktivity zaoberajúce sa hnevom a žiaci sa učia ako sa ukľudniť, aby mohli vyriešiť problémy efektívne.
            Aktivity, ktoré skúmajú každodenné situácie, v ktorých žiaci môžu použiť svoje schopnosti pomôcť kamarátovi vyriešiť ťažkú situáciu.

FOTOGALÉRIA

Prevencia soc. pat. javov - ŠKD – Beseda so školskou psychologičkou
            Školský psychológ má v dnešných časoch nezastupiteľné miesto v školách. V školskom klube sme si pozvali na návštevu našu pani psychologičku, s ktorou sme viedli rozhovor o našich emóciách, silných a slabých stránkach. Okrajovo sme sa dotkli aj témy šikanovania, o tom, aké podoby môže mať u detí mladšieho školského veku. Atmosféra bola priateľská a pohodová, na naše prekvapenie sa deti pekne zapájali, z čoho sme mali dobrý pocit, že toto stretnutie malo zmysel.

Vo februári prišiel medzi žiakov 4. C triedy koordinátor prevencie, ktorý sa rozprával so žiakmi o negatívnych účinkoch fajčenia, o závislosti od neho a o tom, ako mu majú žiaci predchádzať. V druhej časti spoločného stretnutia diskutovali žiaci s koordinátorom o šikanovaní a kyberšikanovaní. Spoločné stretnutie sa vyznačovalo aktivitou štvrtákov a konštatovaním, že beseda bola v mnohom zaujímavá a prínosná pre obe strany.

V 4. A triede sme uskutočnili
            - september-október - Detský čin roka
            - október - beseda o šikanovaní