Nadanie
Nadanie je chápané ako:
1/ kvalitatívne osobitný súhrn schopností, ktoré podmieňujú úspešné vykonanie činností, ktoré tvoria určitú štruktúru, umožňujú kompenzovať nedostatky niektorých schopností vďaka prednostnému rozvoju iných schopností,
2/ všeobecné schopnosti, ktoré podmieňujú možnosti subjektu, úrove´a osobitosti jeho činností,
3/ rozumový potenciál, alebo inteligencia, celostná individuálna charakteristika poznávacích možností a schopností učiť sa,
4/ súhrn vlôh, vrodených daností, prejavov úrovne a osobitostí vrodených pedpokladov,
5/ existencia vnútorných podmienok na dosahovanie vynikajúcich výsledkov v činnosti.
Talent je chápaný skôr ako vysoká úroveň rozvoja najmä špeciálnych schopností, k realizácii ktorého sa pripája ešte originalita a tvorivoť. Za talentovaných sa dajú označiť všetci tí, ktorých nadanie nie je akademické a väčšinou v týchto prípadoch ich talent nekoreluje s vysokým IQ.
Ale aj nadanie, aj talent majú spoločný model:
- nadaní jedinci sú predčasne zrelí ( psychicky aj fyzicky)
- potrebujú minimálnu pomoc či posilňovanie od dospelých na zvládnutie odboru, v ktorom sa ich nadanie prejavuje
- chcú vyniknúť v oblasti, v ktorej sú nadaní a venujú jej takmer všetok svoj voľný čas bez nejakého vonkajšieho nátlaku.
Starostlivosť o nadané deti a rozvoj ich talentu je v centre všetkých vyspelých krajín, pretože títo prinášajú do spoločnosti kvality umožňujúce sa presadiť v konkurencii iných štátov - či už ide o kvality intelektové, technické, umelecké, športové... Je preto v záujme spoločnosti vytvárať podmienky potrebné na rozvoj a uplatnenie nadaných jednotlivcov. ( Rosa, 2001 )