Voľné miesta

Navigácia

ŠKD

Aktivity ŠKD 2017/18

2017/18

 

ŠKD- kladenie vencov

Fotogaléria

 

Stavanie mája
Máj – mladý stromček, najčastejšie smrekový alebo brezový, bol odjakživa symbolom jari, prebúdzajúcej sa sily prírody. Staval sa pred domy, v ktorých bolo dievča súce na vydaj. Dnes je to milá tradícia, ktorú sme si pripomenuli aj my v školskom klube detí. Bola to dobrá príležitosť pre deti zaspievať si, obliecť sa do tradičných ľudových odevov, v ktorých najlepšie vyznie prirodzená dievčenská krása. Pozrite si našu fotogalériu a určite mi dáte za pravdu.

Fotogaléria

 

ŠKD - Na ľudovú nôtu

ŠKD – 26.4.2018 ,,Na ľudovú nôtu“
Pod pojmom hudba si každý predstaví niečo iné. Niekomu napadne folklór, inému rock, džez, opera. Hudba vyvoláva u každého iné pocity a má za cieľ urobiť život človeka krajším. Je nám už od narodenia podávaná v rôznych formách – najprv formou uspávaniek, neskôr rôznymi druhmi hudobných žánrov. Zlepšuje náladu, prebúdza v nás pocit šťastia, radosti, uvoľnenia.
Vďaka hudbe môžeme vnímať krásu okolo seba. Je pre nás možnosťou vyjadriť naše pocity, sny, splnené či nesplnené túžby, sklamania. Pre mnohých ľudí je hudba zmyslom života. Hudba a spev sa oddávna úzko spájali so životom ľudu. Spev bol nielen na potešenie a zábavu, ale každá pieseň verne odrážala myslenie a cítenie jej tvorcu. Ľudové piesne sprevádzali osudy ľudí od narodenia až po posledné dni života. Slovenský hudobný skladateľ Eugen Suchoň o ľudovej piesni povedal: ,,Každá naša ľudová pieseň je ako drahokam, ako
čistý diamant.“ O vzniku ľudových piesní, ich druhoch, zberateľoch, ľudových nástrojoch, najznámejších  súboroch, ukážkami tancov a krojov, o slovenskom folklóre sme sa dozvedeli na akcii pod názvom ,,Na ľudovú nôtu“. Dievčatá zo 6. oddelenia spievali a tancovali na ľudovú hru Čížiček a na záver sme si všetci spoločne zanôtili známe slovenské ľudové piesne.
Aj keď vonku bolo zamračené a pršalo, príjemne strávené popoludnie bolo obohacujúce a deň sa nám zdal hneď krajší. To práve hudba, spev a tanec nás rozveselili a do našich sŕdc vniesli radosť.

Fotogaléria

 

Environmentálna výchova v ŠKD

Pán František Divok sa pre svoje povolanie narodil. Pozná snáď každého chrobáka a každú byľ v našom chotári. Je príkladne zanietený pre svoju prácu, ktorú vykonáva profesionálne a s láskou. Svojím rozprávaním o prírode vie pritiahnuť pozornosť detí, zastihnúť ho môžete vždy v dobrej nálade, cítiť z neho pokoru a pokoj, ktorý zrejme načerpáva zo svojej milovanej prírody. Po stretnutí s ním budete nabití pozitívnou energiou a príjemne unavení z aktivít, ktorými nešetrí, má ich plný zásobník. Sme veľmi radi, že sme  s ním mohli stráviť jedno vydarené popoludnie plné hier a o tom, že sa naša spolupráca nekončí, svedčí dohodnutá  návšteva na jeho domácej pôde- na správe NP SR.

Fotogaléria

Zážitkové učenie v ŠKD

Krásne počasie praje aktivitám vonku. A ak je to o prírode, potom je to pre deti zaujímavá ponuka. Tentokrát sme si prizvali na pomoc odborníkov na slovo vzatých. Pani Ing. Diana Starinská je lesný pedagóg. Pre deti si so svojím kolegom pripravili veľa hier a činností súvisiacich s ochranou prírody. Na záver v praktickej časti si deti vyrobili dreveného zajka alebo vlastnú ceruzu .

Fotogaléria

ŠKD - Pálenie Moreny

K jarným zvykom patrí pálenie Moreny, ktorá predstavuje zimu. Deti z nášho školského klubu si pripravili venček piesní s jarnou tematikou a vo veľkom sprievode odprevadili  zimu preč .Všetci pevne dúfame, že si už konečne naplno vychutnáme teplé lúče slnka, ktoré nám doteraz tak veľmi chýbali.

Fotogaléria

 

ŠKD - GUS - Puzzle 2.časť 23.2.2018

 Fotogaléria

 

ŠKD - sánkovačka 15.2.2018

Fotogaléria   

 

ŠKD - Múzeum Spiša Pavúky 22.2.2018

Fotogaléria

   

ŠKD - čím chcem byť

5.2.2018

Lekárka, fotografka, učiteľka, kaderníčka, traktorista či murár?Aj keď sme ešte malí, v ŠKD s pani vychovávateľkou Ingou Bušovskou sa rozprávame i na také zaujímavé témy ako povolania našich rodičov a čím budeme, až vyrastieme. Na tabuľu sme písali, aké povolania poznáme a na interaktívnej tabuli sme si pozreli ukážky rôznych  povolaní. Nasledovala diskusia, kde pracujú naši rodičia. Vypracovanie pracovného listu na túto tému nám nerobilo problémy. Väčšiu pozornosť sme venovali záchranárskym zložkám - hasičom, lekárom, policajtom a zopakovali si dôležité čísla. Zaujala nás pieseň "Až raz budem učiteľkou" od Dary Rolins. V koži konštruktérov sa nám z odpadového materiálu podarilo vyrobiť tobogány, nakreslili sme pekné obrázky, čím v budúcnosti chceme byť a nakoniec sme sa zabavili pri hre na remeselníkov, kde úlohou bolo uhádnuť remeslá.

Fotogaléria
 

ŠKD - Múzeum Spiša - História Provinčného domu

Fotogaléria

Návšteva ZOO – Ako zimujú zvieratká

Deti sa na túto prednášku veľmi tešili. Venovala sa nám p. riaditeľka Dzuriková. Hovorila o tom, ako sa zvieratá na zimu pripravujú, ako vedia nájsť korisť pod vrstvou snehu, čím je vhodné v zime prikrmovať. Obrázky dopĺňali reálne zvuky zvierat, videá. Dozvedeli sme sa veľa zaujímavostí zo života zvierat. Deti sa veľmi zapájali, za čo najaktívnejší dostali aj odmenu, ostatní záložky a omaľovánky. Potom sme navštívili aj Aquaterru a deti si mohli zakúpiť suveníry.

Fotogaléria

  

ŠKD - karneval

Keď sa povie  karneval, každý vie, že o zábavu je postarané. Aj tento rok bol bohatý na pestrosť a rôznorodosť masiek. Zábavu spríjemňovala dobrá hudba a súťaže. Ďakujeme všetkým zúčastneným sa ich úsilie, prípravu, nápaditosť. Ďakujeme moderátorke, p. vych. Danke za to, že nás sprevádzala slovom počas celej akcie.
Tento rok sme neudeľovali ceny. Každý pri odchode dostal zdravú maškrtu. Karneval je predovšetkým o tanci a dobrej nálade, a to sme naplnili dobodky.

Fotogaléria

ŠKD - GUS puzzle

19.1.2018
Deti zo školského klubu s vychovávateľkami Bušovskou a Vantrobovou sa zúčastnili prehliadky edukačnej výstavy pod názvom ,,Puzzle“, ktorá je jedinečná v tom, že k vybraným umeleckým dielam sú pripravené zaujímavé tvorivé dielne s interaktívnymi stanovišťami: 1. Kreslenie fiktívneho mesta na magnetickú tabuľu 2.Tvorba odkazovej kroniky z textílii 3. Nauč sa miešať farby - hra s farebnými klbkami, poznanie základných a doplnkových farieb 4. Zahraj sa na grafika – tlač grafiky pomocou pomarančovej kôry 5. Puzzle - klasické a počítačové skladanie puzzle častí z reprodukcii umeleckých diel.
K výstave deti dostali katalóg ,, Sprievodca výstavou“, kde môžu hravou formou dopĺňať kreslením, maľovaním, dolepovaním a ďalšími výtvarnými spôsobmi riešiť pripravené úlohy aj v školskom klube prípadne doma a tak vtiahnuť do kreatívnej hry aj svojich rodičov.

Fotogaléria

 

ŠKD -Tvorivá dielňa s hlinou – Peter Smik

Chlapec ako mnohí a predsa je iný,on vdychuje  život chladnej hrude hliny...

Reč je o Petrovi Smikovi, rodákovi z Popradu, ktorý prijal naše pozvanie uskutočniť tvorivú dielňu pre deti zameranú na prácu s hlinou.

Práca trvala približne dve hodiny, v úvode dostali deti krátku prednášku o tom, ako sa s hlinou robí, o pracovnom postupe a pomôckach, o výpale keramiky v keramických peciach, o zdobení a mnohom inom. Po usušení a vypálení nám budú detské výrobky doručené. Potom si ich farebne vyzdobíme.

Väčšina detí držala hlinu prvýkrát v ruke. Stretnutie s hlinou bola pre nich skúsenosť pri ktorej sa kultúrne obohatili. Aktívne sa zúčastnili na tvorivom procese, získali nové zručnosti.

Na krátku chvíľu sa tak naša trieda mohla stať skutočným zázračným ateliérom.

Fotogaléria

ŠKD Vianočný stromček 2017

Zdobenie vianočného stromčeka je radosť pre každého z nás. Úlohou pre deti a p. vychovávateľky bolo navrhnúť a vyrobiť ozdôbky, najmä z odpadového materiálu. Tento rok sme popustili uzdu našej fantázie a každé oddelenie pripravilo čosi iné. Nevieme, či sa náš stromček páčil ostatným viac ako iné, jedno prvenstvo ale určite má: najviac druhov ozdôb. Náš stromček zdobia: šišky, anjelikovia, hviezdičky, zvončeky a všeličo iné. Neveríte? Choďte sa rýchlo pozrieť!

Fotogaléria

 

ŠKD Výrobky na burzu

Fotogaléria

  

ŠKD ikebany

Fotogaléria

  

ŠKD vianočné tvorenie

Fotogaléria

   

ŠKD Mikulášska besiedka

Na deň sv. Mikuláša si každá pani vychovávateľka so svojimi deťmi pripravila posedenie s občerstvením, hudbou, súťažami. Písali sa aj listy pre Ježiška s detskými želaniami. Čítali sme si legendu o živote sv. Mikuláša. Dobrou správou je, že ráno si každý doma čosi našiel vo svojej čižmičke, a tak radosť z obdarovania bola spoločná.

Fotogaléria

 

ŠKD - Návšteva vianočných trhov

Počas konania vianočných trhov v našom meste sme sa vybrali s deťmi na vychádzku do mesta. Najprv sme si obzreli vyzdobené vianočné stromčeky základných a materských škôl, potom sme sa prešli uličkou pomedzi predajné stánky, nasali sme trošku vianočných vôní a nakoniec sme dali deťom krátky výbeh v mestskom parku, keďže radosť zo snehu je nekonečnááá.

Fotogaléria

ŠKD - prvý sneh

Fotogaléria

 

ŠKD - divadlo Zlate kuriatko 16.11.2017

Fotogaléria

  

ŠKD - Múzeum Spiša hady 15.11.2017

Fotogaléria

  

ŠKD - Múzeum Spiša Sovy - dravce 15.11.2017

Fotogaléria

 

ŠKD - Farebná jeseň - 14.11.2017

Fotogaléria

 

ŠKD - návšteva cintorína 9.11. 2017

Fotogaléria

  

ŠKD - Návšteva školskej knižnice 7.11.2017

Fotogaléria

  

ŠKD - Návšteva GUS – Veselý kontajner 3.11.2017

Galéria umelcov Spiša oslavuje v tomto roku 30. výročie svojho založenia. Blahoželáme!
Deti zo školského klubu pravidelne navštevujú túto inštitúciu, ktorá má vždy pripravené zaujímavé tvorivé dielne pre deti, väčšinou spojené s výstavou. Presne takú navštívili deti s p. vychovávateľkou Vantrobovou. Mala názov Veselý kontajner a bola o význame separovania odpadu.

Fotogaléria

  

Metodický deň vychovávateliek ŠKD - 27.10.2017

Dňa 27.10.2017 sme sa zúčastnili okresného Metodického dňa pre vychovávateľky. Podujatie pod názvom – Poďme spolu do Raja viedol skúsený odborník p. František Divok, pracovník Správy NP Slovenský raj. Turistická vychádzka na Tomašovský výhľad spojená s didaktickými hrami v prírode bola pre nás príjemnou zmenou, obohatila nás o nové aktivity, ktoré môžeme využiť v našej práci s deťmi alebo pri pobytoch v škole v prírode.

Fotogaléria

 

ŠKD - Z rozprávky do rozprávky 27.10.2017  

Fotogaléria

  

ŠKD - Enviro popoludnie 25.10.2017

Ekovýchova má v súčasnej dobe veľký význam.
K veľmi obľúbeným aktivitám u detí patria ekohry, resp. činnosti a hry zamerané na poznávanie prírody. Preto sme sa aj tento šk. rok rozhodli zaradiť environmentálne popoludnie do programu ŠKD. Pre deti bolo pripravených sedem stanovíšť, na ktorých si mohli vyskúšať prácu s prírodným materiálom, poznávať zvieratá žijúce na súši alebo vo vode, či rozpoznávať zvuky lesa. Konštatovaním dnešných dní je, že deti vyrastajú prakticky bez kontaktu s prírodou, bez pohybu v prírode, bez dobrodružných hier na lúkach, v lesoch, pri potokoch.
Cieľom enviropopoludnia bolo motivovať deti k poznávaniu prírody prostredníctvom atraktívnych zážitkovo-ekologických aktivít.

Fotogaléria

 

ŠKD - Vystúpenie v Domove dôchodcov 20.10.2017

Stalo sa už pekným zvykom, že deti zo školského klubu už od r. 2003 navštevujú každoročne  v októbri  Domov dôchodcov, aby  svojim programom potešili našich starkých. Ako sme sa dozvedeli od pracovníčok domova, babičky a deduškovia sa vždy veľmi tešia na vystúpenie detí mestských základných a materských škôl. Diváci sú to nenároční, potešia sa najmä piesňam a tancom na ľudovú nôtu. Už teraz sa tešíme na ďalšie stretnutia.

Fotogaléria

   

ŠKD - Vitamíny a ich význam

17.10.2017

Fotogaléria

   

Hovorme o jedle 16-20.10.2017

Fotogaléria

   

ŠKD – Galéria umelcov Spiša 29.9.2017

V rámci projektu Mesta SNV pod názvom ,,Gotika na dotyk“  pripravila Galéria umelcov Spiša pre žiakov základných škôl kreatívne tvorivé dielne ,,Gotika trochu inak“ v priestoroch stálej expozície Terra Gothica. Edukácia bola spojená s komentovanou prehliadkou zameranou na výtvarné umenie, históriu a zemepis. Galerijná pedagogička Mgr. Anna Timková oblečená v gotických šatách predstavila umenie gotiky na Spiši deťom prostredníctvom obrazov, sôch, gotickej hudby a zakresľovaním pamiatok do súčasnej mapy Spiša. Tvorivej edukácie sa zúčastnila aj súčasná spišská výtvarníčka Mgr. art. Ľudmila Amalka Valenčíková, ktorá porozprávala deťom o svojej  výtvarnej tvorbe a jej umeleckých dielach zastúpených v zbierkach galérie. Deti si na záver zatancovali základné tanečné kreácie z gotických tancov. Tejto tvorivej dielne sa zúčastnili deti zo 6.oddelenia ŠKD s pani vychovávateľkou Ingou.

Fotogaléria

  

ŠKD - Maľovanie v prírode - 28.9.2017

Bola by veľká škoda nevyužiť posledné lúče babieho leta na aktivity v prírode tentokrát spojené s umením. Deti si  mohli vyskúšať netradičnú formu maľovania na fóliu. Bola to skupinová práca jednotlivých oddelení na spoločnú tému - jeseň. Vytvorené dielka tak boli istý čas ozvláštnením, ozdobou a malou galériou priamo na školskom dvore.

Fotogaléria

 

Novinky

Kontakt

 • Základná škola, Ing. O. Kožucha 11, Spišská Nová Ves
  Ing. O. Kožucha 11, 052 01 Spišská Nová Ves
 • 0905 443 136 riaditeľ - PhDr. Bohuslav Vaľko
  053 442 67 43 sekretariát - Silvia Mikolajová
  0907 745 557 zastupcovia riaditeľa - Mgr. Jozef Bakó a Mgr. Daniela Dingová
  053 446 60 66 školská jedáleň - vedúca ŠJ Ing. Katarína Brejčáková
  053 442 60 69 - ekonómka školy

Fotogaléria