• Nadanie

• Naše postrehy

• Naše postrehy po niekoľkoročnej práci:

Veľkou výhodou vo vyučovacom procese je práve rozdelenie detí do skupín, ktoré zodpovedajú vedomostnej úrovni žiakov. Deti prichádzajú do školy už s určitými vedomosťami a skúsenosťami. Práve realizáciou projektu môžu nadväzovať na to, čo už vedia.

Títo žiaci už odmalička radi pracujú s počítačmi a náučnými knihami, encyklopédiami. Aj preto ich veľmi zaujímajú predmety informatika a obohatenie. S nadšením a veľkým zanietením tvoria projekty, vyhľadávajú rôzne informácie v encyklopédiách ale aj na internete, ktoré medzi sebou prezentujú a diskutujú.

Zaujímavé sú prezentácie ročníkových prác. Veľa žiakov prezentuje svoje práce na vysokej úrovni. Neboja sa vystupovať pred spolužiakmi ani pred cudzími pedagógmi. S radosťou predstavujú výsledky svojej práce a niekedy je pre nich problém ukončiť prezentáciu, často uvoľnene komunikujú s dospelými, zapájajú ich do diskusie a dávajú im otázky.

Po niekoľkoročnej práci môžeme porovnať žiakov v triedach pre mimoriadne nadané deti so žiakmi v klasických triedach. Intelektovo nadaní žiaci sú oveľa tvorivejší a samostatnejší, nemajú problém rozprávať sa o rôznych témach a vyjadriť svoj vlastný názor. So záujmom riešia problémové úlohy a vzájomne o nich diskutujú. Bez veľkých problémov dokážu o svojej práci komunikovať aj v cudzom jazyku . ako to už preukázali na festivaloch vedy v zahraničí.

Práca vyučujúcich v triedach pre mimoriadne nadané deti je určite náročná, ale o to zaujímavejšia ako v bežnej škole s tradičnými postupmi. Veľmi sa nám páči rovnocenný vzťah medzi učiteľom a žiakom, kreatívna a neformálna pracovná atmosféra.