• Nadanie

• Hodnotenie

• Hodnotenie v triedach pre mimoriadne nadané a talentované deti:

Na l. stupni hodnotíme slovne i známkami. Je to obdobie štyroch rokov, kde sa necháva priestor, aby deti ukázali, čo vedia a o čo sa zaujímajú, ako dokážu pracovať. Verbálne hodnotenie je spojené s obrázkovým, bodovým, znakovým a vždy je spojené s využívaním pozitívneho hodnotenia žiakov. Netradičné prístupy a riešenia navrhnuté deťmi sú v našej škole žiaduce a oceňované. Pre zotrvanie v týchto triedach sa vyžaduje splnenie prospechového minima a to od každého žiaka. Splnenie výkonného limitu stanovuje škola a meria sa tzv. úrovňovými testami, ktoré sa konajú 4 krát ročne. Úlohy sú formulované tak, aby deti naučené pojmy a fakty vedeli i aktívne používať. Cieľom je aj pokúsiť sa naučiť deti nájsť individuálnu potrebu striedania koncentrácie pozornosti, sústredenia sa a relaxácie, oddychu.

Z doterajších praktických skúseností realizácie Projektu vyplýva poznatok, že je pomer chlapcov a dievčat 7O % ku 3O % t. j. v neprospech dievčat. Naše triedy sú nové, počnúc vymaľovanými stenami, žalúziami, kobercami a nábytkom (napr. v lavici sedí iba jeden žiak, aby mal dostatočný pracovný priestor a aby nebol nikým vyrušovaný). Mnohé vyučovacie hodiny robíme na koberci (čítanie, obohatenie, ale i slovenský a anglický jazyk a matematiku) . Hlavne v primárnom vzdelávaní  využívame princíp dynamiky vyučovacej hodiny - t. j. učiteľ podľa možnosti pripraví úlohy tak, že deti sú 15 min. v lavici, 15 min. pri tabuli, 15 min. na koberci (možnosť väčšieho pohybu na zohľadnenie hyperaktivity detí a skutočnosti, že v triede je 70% chlapcov).