• Vzdelávanie bez hraníc

• Aktivita 3. 1 – „Jazykový sprievodca“

• PROJEKT  Základnej školy, Ing. O. Kožucha 11 v Spišskej Novej Vsi VZDELÁVANIE BEZ HRANÍC

Aktivita 3. 1 – Inovácia a rozšírenie výučby predmetu „Jazykový sprievodca“ do všetkých tried 8. a 9. ročníka ZŠ

Sprievodnou aktivitou projektu Vzdelávanie bez hraníc je aplikácia pozitívnych skúseností z výučby nadaných žiakov na našej škole v triedach s bežnou populáciou. Predmet Jazykový sprievodca vytvorila naša škola pre žiakov s intelektovým nadaním z dôvodu potreby praktickej aplikácie nadobudnutých vedomostí z anglického jazyka do bežného života. Keďže sa predmet osvedčil, rozhodli sme sa ho zaradiť do školského vzdelávacie programu aj ostatných tried na našej škole, pričom dôjde aj k inováciám predmetu, ktoré vyplynuli zo skúseností z jeho vyučovania v nadaných triedach. Cieľom aktivity 3. 1 nie je teda len rozšírenie výučby Jazykového sprievodcu do všetkých tried na škole vo 8. a 9. ročníku, ale aj inovácia obsahu. Zároveň sledujeme aj sekundárny cieľ, a to prehĺbenie vedomostí žiakov z regionálnych reálií z oblasti Spiša (kultúrnych, historických, prírodných, voľnočasových, športových...).

Naši pedagógovia, ktorí vyučujú predmet Jazykový sprievodca, počas prebiehajúcej aktivity pripravia oficiálne vzdelávacie materiály predmetu v podobe multimediálnych pracovných listov, prezentácií či praktických cvičení. Dopomôžu im k tomu nadobudnuté vedomosti zo vzdelávacích aktivít projektu v rámci aktivity 1. 1 Vzdelávanie pedagogických zamestnancov, ako aj možnosti didaktickej digitálnej techniky zaobstaranej v rámci projektu.  Výsledným produktom zo strany pedagógov bude multimediálny interaktívny CD – ROM, ktorý budú následne so svojimi žiakmi počas implementácie projektu využívať.

Žiaci sa vďaka novému predmetu naučia selektívnym spôsobom získavať a následne i zrozumiteľne poskytovať podnetné informácie turistického charakteru  inojazyčným návštevníkom Spišskej Novej Vsi a jej okolia. Súčasne získajú materiál, ktorý následne zúžitkujú v nadväznosti na  regionálne orientovanú aktivitu 4. 2, počas ktorej žiaci priamo navštívia zaujímavé miesta nášho regiónu a metódou geocatchingu budú vyhľadávať podnetné informácie z nášho regiónu, ktoré následne spracujú v podobe školskej ročníkovej práce písanej v anglickom jazyku práve  priamo na hodinách predmetu Jazykový sprievodca.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Projekt z operačného programu Vzdelávanie, spolufinancovaný Európskym sociálnym fondom v rámci opatrenia 1. 1 Premena tradičnej školy na modernú realizuje Základná škola, Ing. O. Kožucha 11 v Spišskej Novej Vsi v školských rokoch 2012/13 a 2013/14 v celkovej sume 305. 538, 17 E.