- Základné info o projekte
- Špecifické ciele
- Strategický cieľ projektu
- Aktivita 1.1 Vzdelávanie ped. zamestnancov
- Spätná väzba zo vzdelávacích aktivít
- Tvorivé aktivity
- Aktivita 2. 1 Aplikácia CLIL
- Aktivita 3. 1 – „Jazykový sprievodca“
- Aktivita 4.1 Zavedenie IKT do výučby
- Vyhodnotenie kurzov
- Predĺženie trvania projektu
- Propagácia štúdia
Propagácia štúdia
Prínos “Štúdie potenciálu regiónu pre zážitkové vzdelávanie – región Spiš“ pre vzdelávanie žiakov na základnej škole.
Regionálna výchova predstavuje pridanú hodnotu vzdelávania žiakov na školách. Častokrát práve prostredníctvom regiónu prakticky aplikujeme nadobudnuté vedomosti z rozličných oblastí v reálnej praxi a učenie sa stáva z pohľadu žiakov zmysluplnejším, konkrétnejším a nepochybne i efektívnejším. Z uvedeného dôvodu sme už pri písaní projektu Vzdelávanie bez hraníc financovaného z fondov EU mysleli aj na túto dôležitú skutočnosť, a preto sme si vytýčili zámer využiť potenciál nášho regiónu prostredníctvom zážitkového učenia s využitím populárnej metódy geocatchingu. Priamo v teréne sme si teda naplánovali za pomoci interaktívnej hry s prísľubom tajomstva a za využitia moderných digitálnych technológii spoznávať región Spiša. Predpokladom k tomu bolo aj dôkladné zoznámenie sa s ním prostredníctvom štúdie, ktorá mala mapovať celú oblasť.
“Štúdia potenciálu regiónu pre zážitkové vzdelávanie – región Spiš“ v intenciách, ako bola navrhnutá, zrealizoval tím odborných pracovníkov Múzea Spiša v Spišskej Novej Vsi pod vedením Ing. Zuzany Krempaskej. Autori jednotlivých častí štúdie si trpezlivo vypočuli naše požiadavky a zámery, výsledkom čoho bol materiál, ktorý je jedinečný svojho druhu a dáva nespočetné množstvo príležitostí pedagógom na základných, ale aj stredných školách realizovať vzdelávanie netradičným spôsobom, aplikovateľne v praxi, zážitkovo, zaujímavo, motivujúco. Prínos jednotlivých spoluautorov štúdie nie je len v utriedení informácií o regióne Spiša podľa predmetov, ktoré sa vyučujú na základných školách, ich filtrácii vzhľadom na preberané učivo, ale aj v možnostiach uplatnenia bežného učiva, ktoré zdanlivo ani nesúvisí s regiónom, a to na konkrétnych príkladoch pamiatok, osobností, lokalít či iných zaujímavostí Spiša.
Dôležitou súčasťou celej štúdie sú aj interaktívne mapy, ktoré sú zasa vynikajúcim prostriedkom komplexného spoznávania regiónu v súvislostiach. Tie súčasne umožňujú dôsledné a polytematické naplánovanie exkurzií, tak ako to bolo účelom celého nášho projektu.
“Štúdia potenciálu regiónu pre zážitkové vzdelávanie – región Spiš“ a jej využitie nepredstavuje jednorazovú prácu. Jej potenciál, tak ako potenciál samotného regiónu, je rozsiahly a najmä dlhodobý. Z pohľadu našej školy sa štúdia stáva dôležitou súčasťou študijných materiálov pri tvorbe nášho Školského vzdelávacieho programu (ISCED 1 a 2), čím pomáha odlíšiť našu školu od ostatných škôl v meste i širokom okolí. Súčasne štúdiu, ale aj celý projekt Vzdelávanie bez hraníc možno považovať i za inšpiratívny zdroj, ktorý by mohol nájsť odozvu v školách iných regiónov Slovenska, ale aj za hranicami Slovenska. Štúdiu je potrebné brať aj ako istý záväzok samotného Múzea Spiša, ako aj celej odbornej verejnosti vo vzťahu k monografii regiónu, ktorý si takúto komplexnú prácu nepochybne zaslúži.
Vypracované dňa: 6. 11. 2014