• Kronika

• Máj 2024

• Okresné kolo biologickej olympiády kategórie D

V okresnom kole biologickej olympiády kategórie D (žiaci 6. a 7. ročníka ) sa na krásnom 1. mieste umiestnil Adrián Novotný, 6.A a na 5. mieste Dávid Burčík, 6. A. Srdečne blahoželáme.

Streetbasketball chlapcov a dievčat

Dňa 29. 04. 2024 (pondelok) sa naše družstvo chlapcov zúčastnilo okresného kola v streetbasketballe, turnaj sa konal na multifunkčnom ihrisku ZŠ Lipová, turnaja sa zúčastnilo 10 družstiev . Naši chlapci obsadili celkové druhé miesto, keď vo veľmi napínavom a vyrovnanom zápase nestačili na súperov zo základnej školy Lipová.

Našu školu reprezentovali : Martin Pivovar (9.D), Adrián Sejut (8.C), Pavol Blaščák (8.C), Boris Dublan (7.A), Dominik Plačko (6.A)

Chlapcom ďakujeme za vzornú reprezentáciu našej školy.

Streetbasketball dievčat pokračoval 02.05.2024 (štvrtok). Turnaja sa zúčastnilo 8 dievčenských družstiev. Naše dievčatá po výborných výkonoch v skupine postúpili do finále, v ktorom si zmerali sily so súperkami zo základnej školy Nad Medzou, nad ktorými vo veľmi napínavom finálovom zápase nakoniec zvíťazili a oprávnene sa tešili nielen z víťazstva, ale zároveň aj z postupu na krajské majstrovstvá, ktoré sa konali hneď na druhý deň v piatok 03.05.2024 v Košiciach.

Krajského kola sa zúčastnilo 8 družstiev, naše dievčatá bojovali statočne, no stačilo to iba na konečné 5.miesto.

Našu školu reprezentovali: Ella Holečková (9.B), Tereza Mačupová (8.B), Alica Zoe Staňová (7.B), Sofia Nováková (6.A), Táňa Demečková (6.D), Táňa Holečková (5.B)

Dievčatám ďakujeme za vzornú reprezentáciu našej školy.

Fotogaléria

Okresné majstrovstvá vo futbale chlapcov a dievčat

Dňa 11.4. chlapci a 17.4.2024 dievčatá si vybojovali postup do okresného finále v základných kolách. A tak na futbalovom štadióne bojovali proti 6 najlepším družstvám v okrese. Dievčatá 25.4. vybojovali krásne 5. miesto. Aj keď to bola trochu naháňačka z jednej strany na druhú, predsa len padli nejaké góly. 3.5. to bol už ale krásny futbal v podaní chlapcov. Všetky družstvá boli vyrovnané, futbalovo veľmi zdatné, tak už len rozhodovalo športové šťastie. A tak aj chlapci obsadili 5. miesto. Ďakujeme za reprezentáciu.

Fotogaléria

Štúrov Zvolen

V 37. ročníku súťaže Štúrov Zvolen nás v regionálnom kole reprezentovali skúsení rečníci. Boli nimi v druhej  kategórii Richard Geci z 8.A a v prvej kategórii Natália Olejníková z 5.B triedy. Rečníci v prvej kategórii dostali konkrétny text, ktorý mali zreprodukovať a následne tvorivo a pútavo dokončiť. Natália sa s touto neľahkou úlohou popasovala výborne a porota jej za výkon udelila krásne druhé miesto. Blahoželáme. Richard v prvom kole zaujal publikum svojou úvahou na tému umelej inteligencie, v druhom kole si vyžreboval tému, na ktorú mal v priebehu 15 minút vymyslieť text ľubovoľného žánru a následne ho predniesť spamäti. Obaja účastníci získali nové skúsenosti v oblasti rétoriky, ktoré, veríme, pomôžu rozvíjať ich rečnícke schopnosti aj v budúcnosti.

MŠO pre 1. stupeň ZŠ v atletike žiakov a žiačok

V utorok 30.4. 2024 sme sa zúčastnili MŠO v atletike. Chlapci a dievčatá si vyskúšali Atletický štadión TJ Tatran v Spišskej Novej Vsi, čo bolo pre atlétov veľkým zážitkom. Žiaci a žiačky súťažili v štyroch disciplínach: skok z miesta, hod wortexkou, beh na 50 a 400 m. Po zdolaní všetkých disciplín bola vyhodnotená každá disciplína individuálne, kde žiaci a žiačky boli aj ocenení za svoje výkony. Svojou vytrvalosťou sa naši atléti umiestnili na popredných miestach a získali medaily a diplomy. Na záver súťaže bolo aj celkové vyhodnotenie škôl, kde naša škola získala 1. miesto medzi zapojenými školami. Tejto súťaže sa zúčastnili: Timea Biacovská, Dávid Vrábeľ 4.D, Matias Kozub, Tony Retter , Ela Jarošincová 4.A, Ján Štuler 3.C, Gréta Vrábeľová 2.C, Stela Janíková 2.A. Všetkým patrí veľké poďakovanie a srdečne blahoželáme.

Fotogaléria

Krajské kolo Hviezdoslavov Kubín

Dňa 30.4.2024 našu školu i okres vzorne reprezentovala víťazka okresného kola Olívia Konárska z 2.A v I. kategórii PRÓZA na postupovej súťaži a prehliadke v umeleckom prednese poézie a prózy krajského kola 70. ročníka súťaže Hviezdoslavov Kubín v KSK, ktorý organizovala Krajská hvezdáreň a Zemplínske kultúrne centrum v Michalovciach. Recitátorka Olívia Konárska bola ocenená ako úspešná reprezentantka a obsadila 4. miesto. Našej recitátorke blahoželáme, je to krásny úspech na začiatku kariéry. Slnečný deň bol plný zážitkov a to nielen cestovaním do mesta Michalovce, samotnou súťažou, ale aj prehliadkou výstavy obrazov a centra mesta. Držíme prsty do budúcna a ďalších súťaží v tomto duchu.

Fotogaléria

Deň Zeme

Ľudia na celom svete si 22. apríla pripomínajú Deň Zeme. Aj v našej škole sme predošlý týždeň viac mysleli na našu planétu. Okrem pravidelného zberu papiera zažili žiaci vo štvrtok 25.apríla netradičné vyučovanie zamerané na ochranu prírody. Počas rôznorodých aktivít, vychádzok a exkurzií sme spoznávali prírodu v okolí nášho mesta, ale učili sme sa aj to, ako ju chrániť.

Na prvom stupni sa žiaci naučili niečo nové o obnoviteľných zdrojoch energie, rozprávali sa o tom, ako sa dá využiť energia Slnka, vetra a vody. Tretiaci navyše poznávali liečivé bylinky a v každom ročníku si deti pripomenuli aj dôležitosť triedenia odpadu.

Žiaci druhého stupňa sa venovali jednej samostatnej oblasti:

V piatom ročníku to bola ochrana prírody – žiaci navštívili náučný chodník v Novoveskej Hute, po návrate zasadili na školskom dvore nové stromčeky.

Žiaci šiesteho ročníka sa so skúseným včelárom rozprávali o včelách, ich význame pre človeka, ale aj o výrobe medu - samozrejme nechýbala ochutnávka.

Siedmaci navštívili čističku odpadových vôd a aj sami skúsili vyrobiť jednoduchý filter na vodu.

Na zbernom dvore sa boli pozrieť ôsmaci, priamo na mieste im pracovníci ukázali a vysvetlili, ako funguje triedenie plastov a prečo je to dôležité.

Témou v deviatom ročníku bola voda a jej význam v živote človeka – žiaci navštívili galériu, kde si po prednáške vyrobili krásne suveníry.

Veríme, že všetkým sa tento deň páčil a naučili sa niečo nové.