• Čitateľská gramotnosť

• Čítame radi

• Kľúčovou úlohou v rozvoji čitateľskej gramotnosti v našej škole tomto školskom roku je implementovať a oživiť školský projekt Čítame na pokračovanie. Projekt vznikol po tom, čo sme sa úspešne zapojili do rozvojového projektu MŠVVaŠ Čítame radi vyhláseného na podporu rozvoja čitateľskej gramotnosti v minulom šk. roku. Získali sme financie na nákup beletrie pre školskú knižnicu a rozšírili sme knižničný fond o zaujímavé a príťažlivé tituly.

Cieľom projektu Čítame na pokračovanie je priviesť celé triedne kolektívy k čítaniu pomocou zaujímavých čitateľských metód – čítanie na pokračovanie, umelecký prednes, online čítanie, stretnutie s umeleckým textom na rôznych nezvyčajných miestach, interpretácia textu zaujímavým hosťom a pod. Tituly boli vyberané tak, aby sa okrem prvoplánových motívov dalo v texte ísť pod povrch, nachádzať myšlienky a námety na diskusiu, hľadať mimopredmetové a medzigeneračné vzťahy, problémy dneška.

Projekt je pilotný, predpokladá aktívny prístup učiteľov a angažovanosť žiakov. Celý projekt so zoznamom odporúčaných kníh pre jednotlivé ročníky je možné nájsť na stránke školy v sekcii Čítame radi.

Vyučujúci sa svojej úlohy v projekte zhostili vynikajúco. Žiakov vtiahli do práce s knihou, motivovali ich k rozhovorom a prejavovaniu čitateľských zážitkov, k objavovaniu krásy umeleckého slova. No celé triedne kolektívy nachádzali v knihách nové témy na rozhovory i riešenia problémov každodenného života. Ba čo viac, tento projekt sa stal dôvodom výlety a spoločné čítanie na tých najneuveriteľnejších miestach – Tomášovský výhľad či Štrbské pleso.

Výstupmi z projektu boli fotografie zo spoločných čítaní, plagáty, postery i malé literárne dielka s ilustráciami a postrehmi samotných čitateľov. Vďaka veľkej snahe a angažovanosti učiteľov sa podarilo priblížiť žiakom nové knihy a mnohým „nečitateľom“ zážitok z čítania.

Fotografie spoločných stretnutí pri knihe i výstupov po ukončení triednych čítaní na pokračovanie nájdete v galérii.