• Oznamy a akcie ŠJ

          • Často kladené otázky

          • Prečo nemáme v jedálni lepšie jedlá?
            Otázka znie, čo je to lepšie jedlo. Pre niekoho sú to cestoviny, pre iného omáčky, knedle, niekto má rád sladké, iný zas mäsité pokrmy. Každý máme svoje obľúbené a menej obľúbené jedlá. Pretosa ťažko posudzuje, čo je dobré a čo nie. V prieskume medzi deťmi nám vyšlo, že najviac by si priali na obed pizzu, hranolky, špagety, niektorí chceli kolu a hamburger. Školská jedáleň sa však musí riadiť tým, čo je pre deti vo vývoji vhodné, aká je vhodná kombinácia surovín, tepelná úprava jedla, skladba jedálneho lístka, taktiež aby jedlo spĺňalo nutričné hodnoty, teda bolo nutrične vyvážené, aby ste mali počas celého týždňa pokryté všetky potrebné živiny. Lepšie jedlo z pohľadu Vás žiakov školy ešte nemusí znamenať aj zdravé jedlo, a o to nám v školskej jedálni ide predovšetkým.

            Prečo nemáme každý deň mäso a prečo musíme mať nepopulárne zeleninové pondelky?
            Jesť mäso každý deň nie je zdravé. Dokonca sa plánuje časom pristúpiť na ešte väčšie obmedzenie podávania mäsových pokrmov v školských jedálňach. Skladba jedálnička v školskom stravovaní vychádza z Vyhlášky č. 330/2009, ktorá hovorí o tom, že počas týždňa sa podáva 2krát mäsové jedlo, 1krát jedlo so zníženou dávkou mäsa a 2krát jedlo zeleninové a múčne. To sa podáva zväčša v pondelok..

            Množstvo jedla na obed mi nestačí, prečo nie sú porcie väčšie?
            Všímame si, že deti hlavne z druhého stupňa po vstupe do školskej jedálne idú rovno na druhý obed. Nejedia polievky a to je sčasti aj odpoveď na položenú otázku. O tom, že nejedia šaláty a zeleninové oblohy nehovoriac. Zároveň tiež treba povedať, že hmotnosť porcie pri jednotlivých kategóriách stravníkov vychádza z materiáno-spotrebných noriem, ktoré sú pre školské stravovanie záväzné. Pričom kategórie sú rozdelené na prvý, druhý stupeň a dospelých stravníkov. Skúste zjesť všetko, čo dostanete na tanier vrátane polievky a potom možno zistíte, že už hladní nie ste.

            Jedlo je málo slané.
            Zdá sa nám to preto, lebo sme zvyknutí soliť a dochucovať si doma viac. Tiež často krát radi konzumuje pochutiny a jedlá výrazných chutí. Ak by sme to chvíľu vydržali a solili menej, tak by sme po čase prišli na to, že si už dochucovať jedlo nepotrebujeme. Že zrazu  rozoznávame viacej chutí, cítime jednotlivé zložky jedla. A zároveň by sme urobili niečo dobré pre svoje telo. My v školskej jedálni sme povinní v rámci „Akčného plánu boja proti obezite“, do ktorého sa Slovensko zapojilo, znižovať množstvo soli a cukru v jedlách. Preto aj naše normy boli upravené a nimi sme povinní sa riadiť.

            Prečo čakáme dlho v rade pred jedálňou alebo na druhý obed?
            Školská jedáleň nevie ovplyvniť rozvrh hodín, ktorý máte. Avšak bolo snahou vedenia školy, čo najlepšie upraviť rozvrh tak, aby sa nijako nenarúšal vyučovací proces a zároveň aby bol chod výdaja obedov plynulý. Sme veľká škola s veľkým počtom žiakov a tak sa nie vždy všetko dá zladiť na 100 percent. V kuchyni sme posilnili pracovný kolektív, aby neviazol výdaj obedov ani príjem použitého riadu.