• Oznamy a akcie ŠJ

• POKYNY PRE STRAVNÍKOV 2023/24

•  Školská jedáleň pri ZŠ, Ing. O. Kožucha 11, 052 01 Spišská Nová Ves

Interný poriadok Zariadenia školského stravovania

Zariadenie školského stravovania zabezpečuje najmä zdravú výživu žiakov v čase vyučovania v základnej škole, celospoločenské programy podpory zdravia a stravovanie zamestnancov.

Príspevky na stravovanie v súlade so Všeobecne záväzným nariadením mesta SNV č. 6/2022:

Finančný limit 2.FP (nákup potravín) Čiastočné režijné náklady Stravný lístok celkom Dotácia na stravu Mesačná platba Zálohová platba *
            Žiak I. stupeň ZŠ 1,50 € 0,60 € 2,10 € 2,10 € 0 € 25 €
            Žiak II. stupeň ZŠ 1,70 € 0,60 € 2,30 € 2,30 € 0 € 25 €

*Zálohová platba bude slúžiť na pokrytie úhrady nedotovaných obedov – neodhlásenej, príp. neodobratej stravy.
            Stravník s donášanou vlastnou stravou - DIÉTA 0,10 € za jeden obed (režijné náklady)
            Zamestnanci ZŠ: 4,52 €

Jedálny lístok
            Jedálny lístok je zostavovaný na týždeň vopred v súlade so Zásadami pre zostavovanie jedálnych lístkov v zariadeniach školského stravovania. Je zverejnený na nástenke v školskej jedálni, pri vstupe do školskej jedálne a tiež na internetovej stránke školy.

Zásady pre zostavovanie jedálnych lístkov:
            Jedálny lístok počas 5 stravovacích dní obsahuje:
            a) 2 hlavné jedlá mäsové,
            b) 1 hlavné jedlo so zníženou dávkou mäsa s nadstavením,
            c) 2 hlavné jedlá múčne a zeleninové
            Prívarky s využitím najmä strukovín sa do jedálneho lístka zaraďujú 2x mesačne. Strukoviny sa podávajú aj vo forme šalátov, sú ich súčasťou. Múčne prílohy ( knedľa, halušky, cestoviny) sa podávajú 1x do týždňa. Zemiaky sa podávajú 2 až 3x do týždňa. Zelenina sa podáva denne v rôznych formách – jedlá so zeleninou, zeleninové šaláty, zeleninové oblohy.

ZŠ je zapojená do celospoločenských programov na podporu spotreby mlieka a mliečnych výrobkov, ovocia a zeleniny z prostriedkov EÚ a z prostriedkov štátneho rozpočtu: „Školské mlieko“ a „Školské ovocie“.

Spôsob prihlasovania a odhlasovania stravy:

a) Odhlasovanie/prihlasovanie zo stravy je potrebné uskutočniť najneskôr do 14,00 hod. predchádzajúceho pracovného dňa on-line na web stránke školy, osobne alebo telefonicky na čísle 0905 980 001. V prípade, že rodič nestihne dieťa včas odhlásiť napr. z dôvodu choroby, je možné v prvý deň odobrať obed do obedára (v čase 11,00-11,30), pričom je ale potrebné uhradiť plnú hodnotu obeda. Na ostatné dni je povinný ho odhlásiť. Školská jedáleň nezodpovedá za zdravotnú bezpečnosť stravy konzumovanej mimo stravovacích priestorov ŠJ.

b) Odhlásenie zo stravy nie je moţné v daný stravovací deň a to z dôvodu dodržiavania všeobecne záväzných právnych predpisov pre školské stravovanie – Zásady správnej výrobnej praxe, HACCP atď.

c) Počas prázdnin a voľných dní sú zo stravy automaticky odhlásení všetci stravníci. Z akcií ako sú výlety, školské podujatia, branné cvičenia a pod., kedy sa žiaci už do školy v daný deň na stravu nevrátia, je nutné sa odhlásiť min. 48 hod. vopred. Hromadné odhlášky tried podané v kratšom časovom období nebudú akceptované !

d) Zamestnanec, ktorý nie je v práci, je povinný sa z obeda včas odhlásiť (t. j. do 14,00 hod. predchádzajúceho pracovného dňa), v opačnom prípade je povinný uhradiť plnú výšku hodnoty obeda t.j. 4,52 € (týka sa to odobratého aj neodobratého jedla).

e) Za neodobratú alebo včas neodhlásenú stravu sa finančná ani vecná náhrada neposkytuje.

f) Evidencia odberu stravy je výlučne na základe čipu.

Úhrada stravného

a) Zálohová platba na stravovanie vo výške 25,- Eur sa uhrádza vopred pred nástupom dieťaťa na stravovanie (t.j. do 15. dňa v mesiaci pred začatím mesiaca, od ktorého sa dieťa bude stravovať). Táto zálohová platba bude slúžiť na pokrytie úhrady nedotovaných obedov – neodhlásenej, prípadne neodobratej stravy. V prípade, že stav konta klesne pod uvedenú sumu, systém automaticky vygeneruje predpis k platbe (poštovú poukážku).

b) Spôsob úhrady je poštovou poukážkou, internetbankingom alebo trvalým príkazom s uvedením mena, priezviska, triedy a variabilného symbolu (VS = evidenčné číslo stravníka).

c) Podľa zákona má dieťa nárok na stravu za poplatok znížený o sumu dotácie iba v prípade, ak sa zúčastní výchovno-vzdelávacieho procesu a odoberie stravu (zákon č. 544/2010 Z.z. o dotáciách). Na základe uvedeného zákonný zástupca berie na vedomie, že je povinný v prípade neúčasti svojho dieťaťa na vyučovaní dieťa zo stravy včas odhlásiť, inak musí uhradiť celú hodnotu obeda za každý neodhlásený deň.

Výdaj stravy:

• Výdaj stravy je vykonávaný v súlade s Prevádzkovým poriadkom schváleným RÚVZ v Spišskej Novej Vsi. Obedy sa vydávajú v čase od 11.30 do 14.00 hod.
            • Evidencia odberu stravy je výlučne na základe čipu. Stravník, ktorý čip nemá, je povinný si ho zakúpiť v ŠJ, nosiť ho na obed so sebou a priložiť k čítaciemu zariadeniu pri preberaní obeda. Cena čipu je 3,- Eur.

V prípade, ak si stravník čip zabudne, dostane obed pred ukončením výdaja obedov, v čase od 13.45-14.00 hod. Ak dôjde k strate alebo poškodeniu čipu, je potrebné nahlásiť túto skutočnosť vedúcej ŠJ a zároveň si zakúpiť nový čip.

V zmysle Vyhlášky 527/2007 Ministerstva zdravotníctva SR o podrobnostiach a požiadavkách na zariadenia pre deti a mládež §8 ods. 3 v zariadení pre deti a mládež musí prevádzkovateľ zabezpečiť, aby sa do školského stravovacieho zariadenia žiakom a deťom individuálne nedonášala strava, okrem žiakov a detí, pri ktorých podľa posúdenia odborného lekára zdravotný stav vyžaduje osobitné stravovanie.

V Spišskej Novej Vsi, 31.08.2023
            Interný predpis nadobúda účinnosť od 01.09.2023

Vyhotovil: Ing. Katarína Brejčáková, vedúca ŠJ                     Schválil: PhDr. Bohuslav Vaľko, riaditeľ ZŠ