Voľné miesta

Navigácia

Školská jedáleň

Novinky v jedálni

Školské stravovanie v niektorých európskych krajinách

 

Prinášame Vám ďalšiu zaujímavú tému v oblasti stravovania- tentoraz stravovanie v školách v niektorých európskych krajinách. S touto témou súvisí aj súťaž. Viac čítaj TU.

  

Čaj   „o tretej“  v našej jedálni

 V pondelok 19. novembra sme si v školskej jedálni urobili posedenie pri čaji s deťmi zo školských klubov, ktoré sa zapojili do našej jesennej témy- Bylinková jeseň.

Pripravili sme si tri druhy bylinkových čajov a tak deti mali možnosť ochutnať čaj z materinej dúšky, harmančeka či bazy čiernej. 

O týchto bylinkách sme si povedali aj zopár zaujímavých a užitočných informácií a tak teraz vieme, aký čaj si pripraviť pri nachladení, bolesti hrdla či boľavom brušku :)

Týždeň zdravej výživy- Projekt HOVORME O JEDLE 2018

V októbri sa naša základná škola zapojila opäť do projektu Hovorme o jedle, ktorý tento rok prebiehal v týždni 15.10.-19.10.2018. Svojou troškou prispela aj školská jedáleň. Jedálny lístok sme prispôsobili vyhláseným denným témam (bližšie čítaj TU).

Nechýbali kvalitné cestoviny zo semolinovej múky, bio mliečne produkty, mäso a vajíčka od lokálnych chovateľov či zemiaky od farmára z blízkeho okolia. Všetky tieto informácie  a ešte viac si záujemcovia mohli prečítať v priestoroch jedálne.  Navyše si deti na Deň jablka pochutili na dobrom červenom jabĺčku vypestovanom na Slovensku.

BYLINKOVÁ JESEŇ

Pestujete bylinky v záhrade či na balkóne? Alebo si radi vyjdete do prírody s rodičmi a zbierate tieto liečivé zázraky?

Podeľte sa s nami, napíšte nám alebo nakreslite, s akými bylinkami máte skúsenosti, ako ich upravujete, na čo nám pomáhajú, čo sa zbiera práve v tomto jesennom období..

Budeme sa tešiť a niekoho určite aj odmeníme : sj.zskozuchasnv@gmail.com

Ak sa chcete inšpirovať sledujte naše nástenky, prípadne čítajte TU.

Beseda o ovocí a zelenine

Tak ako minulý školský rok v júni aj teraz nás navštívila obchodná zástupkyňa firmy Lunys, s.r.o. z Popradu, ktorá pre nás zabezpečuje program „ Školské ovocie.“ Tento program vznikol s cieľom podporiť konzumáciu ovocia a zeleniny v školách a je realizovaný s finančnou podporou Európskej únie.

V jedno júnové popoludnie sme sa zišli v školskej jedálni, kde si deti zo školských klubov mohli vypočuť zaujímavosti a cenné informácie o ovocí a zelenine, pochutili si na ovocných šalátoch či chrumkavej zelenine a niektorí sa zapojili aj do veselých súťaží. Nakoniec boli všetci odmenení pekným darčekom v podobe peračníka, pexesa, loptičky či iných drobností.

 

Stravujme sa moderne, stravujme sa SEZÓNNE

Čo znamená sezónne stravovanie a aké má výhody sa dočítate na nástenke v školskej jedálni alebo TU.

Jarné potraviny- čo konzumovať na jar.
špargľa, pre viac informácií čítajte TU.
reďkovka - čítajte TU
rebarbora - čítajte TU
 
STRAVA A ŽIVOTNÝ ŠTÝL ŠKOLÁKA
Nedostatočný príjem potravy a tekutín môže navodiť poruchy pozornosti, znížiť schopnosť sústrediť sa a zvyšuje únavu. Dieťa môže mať v škole problémy nie kvôli tomu, že je nepripravené, ale preto, že organizmus nie je v optimálnej forme. Užitočné rady nájdete kliknutím TU....
 
OZNAČOVANIE POTRAVÍN.
Vyznáte sa v označeniach výrobkov? Viete zistiť, odkiaľ potravina, ktorú kupujete pochádza? Viete aký je rozdiel medzi označením Slovenská potravina a označením Vyrobené na Slovensku? Ak v tom nie ste celkom doma, čítajte ďalej a dozviete sa...

Do našej témy boli zapojené aj školské kluby, ktoré sa dozvedeli, čo znamená označenie Značka kvality SK, Vyrobené na Slovensku, Regionálna potravina, Farmárska potravina a pod.

Zároveň mali deti úlohu prinášať z domu takéto označenia vystrihnuté z potravinárskych výrobkov. Tie, ktoré sa zapojili, dostali malú odmenu a najaktívnejšie školské kluby boli odmenené diplomom. Ďakujeme a blahoželáme... Fotogaléria

 

Potrava pre mozog SÚŤAŽ

VZOROVÝ JEDÁLNIČEK ŠKOLSKEJ JEDÁLNE – k súťažnej téme „Najlepšia potrava pre mozog“

Raňajky: Celozrnné pečivo s avokádovou nátierkou, čerstvá zelenina, čaj s medom.

Desiata: Jogurt s ovocím, prípadne čerstvé ovocie,oriešky.

Obed: Brokolicová polievka, Losos na masle, varené zemiaky, mrkvový šalát, nápoj.

Olovrant: Ovocný tanier: banán, ananás, jahody, čučoriedky, oriešky. Mrkvová šťava.

Večera: Obložený chlebík so šunkou a paradajkou, príp. dusené mäso so zeleninou a chlebom, nápoj.

 

Keďže sa blíži testovanie piatakov, pripravili si aktuálne tému s názvom Potrava pre mozog. Pre viac podrobnosti klinkite TU.

Sledujte naše nástenky a webovú stránku a samozrejme budeme radi, ak sa zapojíte aj do našej súťaže. Tá trvá do konca decembra. Aktívnych odmeníme :)

 

Vytvor ideálny jedálniček pre školáka, ktorý sa pripravuje skúšky, potrebuje byť teda maximálne sústredený a naučiť sa veľké množstvo učiva.
Navrhni 5 jedál počas dňa –raňajky, desiata, obed, olovrant a večera, ktoré by boli chutné, výživné a obsahovali by potraviny, ktoré sme si spomínali v našom článku- Najlepšia potrava pre mozog. 
Najvhodnejší jedálny lístok bude uverejnený na našej internetovej stránke a jeho autor bude odmenený zdravou a chutnou maškrtou.
Tešíme sa na vaše príspevky.
email: sj.zskozuchasnv@gmail.com
  
Potraviny v jesennom obdoobí

Potraviny v jesennom období (kliknite na názov pre zobrazenie dokumentu)

Ďakujeme školským klubom, ktoré sa zapojili do našej témy: Plody jesene. Ako obvykle, aj tentokrát sme odmenili najkrajšie práce malou pozornosťou.

Fotogaléria

Limonádové popoludnie u nás (14. jún 2017)

Fotogaléria

Keďže sa blíži leto a už teraz máme krásne slnečné dni, rozhodli sme sa v jedno júnové popoludnie venovať v školskej jedálni pitnému režimu.

Obchodná zástupkyňa z firmy Lunys, s.r.o. z Popradu nám priniesla rôzne ovocie, z ktorého si deti zo školských klubov mohli samé pripraviť limonády podľa vlastnej chuti. Fantázii sa medze nekládli a tak vznikli rôznofarebné chutné nápoje.

Navyše sa deti dozvedeli, prečo je pitný režim dôležitý, odkiaľ prinesené ovocie pochádza, aké obsahuje vitamíny a iné zaujímavosti.

Na záver si každý odniesol od pani obchodnej zástupkyne malú pozornosť. Veríme, že sme deti inšpirovali k príprave chutných limonád aj doma s rodičmi a že budú mať na pamäti, aký je pitný režim dôležitý.

Kto by  nám chcel poslať vlastný recept na výborný letný nápoj alebo svoj tip, ako nezabúdať počas teplých dní prijímať tekutiny, môže písať tu:  sj.zskozuchasnv@gmail.com.

Vaše príspevky zverejníme a samozrejme ten najoriginálnejší aj odmeníme :))

   

Mäso v našej školskej jedálni

Ubezpečujeme rodičov stravníkov, že v našej školskej jedálni nepoužívame mäsoz Brazílie. Škola má zmluvy so slovenskými dodávateľmi jatočného mäsa a hydiny a pôvod mäsa je slovenský.

Vedúca školskej jedálne

  

NAJZDRAVŠIE POTRAVNY

Predstavujeme potraviny, ktoré sú chutné, výživné a prospešné pre naše zdravie a  v zozname Top najzdravších potravín sa nachádzajú na najvyšších miestach.

Pre bližšie info čítajte našu nástenku :)

Podľa výskumu odborníkov na výživu patria tieto potraviny k NAJZDRAVŠÍM:

1. Jahody- obsahujú veľa vitamínu C. Majú malo kalórií, sú bohaté na vlákninu a pomáhajú pri liečbe žalúdočných vredov.

2. Čučoriedky- toto ovocie má v sebe najviac antioxidantov zo všetkých ovocných plodov. Znižujú cholesterol a riziko vzniku cukrovky a rakoviny. Spomaľujú aj proces starnutia. Navyše látky v nich obsiahnuté znižujú tvorbu tukových buniek!!

3. Mandle- sú bohatým zdrojom vlákniny, bielkovín, zdravého tuku, antioxidantov, vitamínov (hlavne E) a minerálov (železo, vápnik). Hrsť orechov denne môže predĺžiť váš život a znížiť riziko srdcových chorôb.

4. Jablká- sú vynikajúcim zdrojom antioxidantov, teda zabraňujú procesu starnutia a rozvoji chorôb. Zároveň priaznivo ovplyvňujú hladinu cholesterolu v krvi a znižujú riziko mozgovej mŕtvice.

5. Brokolica- táto obľúbená zelenina je bohatá na vlákninu, vápnik, draslík. Znižuje rizko vzniku srdcových chorôb, cukrovky a niektorých druhov rakoviny. Obsahuje veľké množstvo vitamínu C a beta karoténu. Pozor však na príliš dlhé varenie, kedy brokolica stráca cenné látky !!

6. Olejovité ryby- ako makrela, losos, haring a sardinky, obsahujú látky prospešné pre zdravie srdca a nervovej sústavy. Konzumujme ich aspoň raz týždenne !!

7. Paradajky- obsahuje látku lykopén, ktorá je dôležitá pri liečbe nádorových ochorení.

8. Zelená listová zelenina- špenát a kel výrazne znižujú riziko vzniku cukrovky. Sú bohaté na antioxidanty, vitamínyA, B6, C, E a K a minerály ako selén, zinok, fosfor, kyselinu listovú, vápnik a iné.

9. Avokádo- obsahuje omnoho viac draslíka ako banány (ten je dôležitý pri srdcovocievnych ochoreniach). Pravidelné konzumovanie tejto potraviny znižuje hladinu cholesterolu, je bohatým zdrojom B vitamínov a tiež vitamínu E a K.

10. Ovsená kaša- v posledných 20 rokov narástol záujem o túto potravinu hlavne kvôli jej priaznivým účinkom na zdravie. Pri každodennej konzumácii znižuje hladinu cholesterolu a stabilizuje hladinu cukru v krvi.

A ak sme vďaka konzumácii takýchto potravín zdraví, určite chceme byť aj šťastní !!! Odporúča sa:

 Cvičiť každý deň- stačí aj pár minút. Cvičením sa uvoľňujú proteíny a endorfíny, ktoré nás robia šťastnejšími. 
 Dopriať si dostatok spánku. Budete tak menej citliví na negatívne emócie. 
 Venovať viac času rodine a priateľom.
 Tráviť veľa času na čerstvom vzduchu, čo naštartuje pozitívnu náladu a tiež zlepší myslenie a pamäť. 
 Pomáhať iným. To vám pomôže cítiť sa šťastnými. 
 Usmievať sa - zlepšuje to náladu a zmenšuje bolesť. 
 Plánovať, fantazírovať a meditovať.

TAK DO TOHO, VEĽA ŠŤASTIA !!!!!!!!

  

POTRAVINY PRE ZDRAVÝ SPÁNOK

 Kvalitný spánok je veľmi dôležitý ako prevencia rôznych zdravotných ťažkostí. Pozrite si potraviny, ktoré vám pomôžu vyspať sa „do ružova.“

1. Banány
Obsahujú horčík a draslík- látky podporujúce kvalitný spánok.

2. Kiwi
Pravidelnou konzumáciou tohto ovocia budete zaspávať omnoho rýchlejšie, váš spánok sa skvalitní a jeho dĺžka sa zvýši.

3. Med
Už lyžička medu pred spaním vám pomôže k pokojnému spánku.

4. Ľanové semiačka
Sú zdrojom látok, ktoré prirodzene zlepšujú náladu, navodzujú a udržujú dobrý spánok. Namiesto hrsti ľanových semiačok si môžete dopriať hodinu pred spaním jednu lyžicu ľanového oleja.

5. Morské riasy
Ich zvýšená prítomnosť v krvi výrazne pomáha pri poruchách spánku.

6. Vlašské orechy

7. Čerešne a hrozno

8. Pivo pre dospelých :)
Chmeľ je už roky využívaný ako slabé sedatívum, pretože má upokojujúce účinky, zmierňuje úzkosť, upokojuje podráždené nervy a spomaľuje tep. Stačí jedno malé...

9. Harmančekový čaj
Je tradičným liekom proti nespavosti a stresu. Harmanček uvoľní telo aj myseľ a pomôže vám zabudnúť na každodenný stres.

Sú aj potraviny, ktorých konzumácia nám pred spaním neprospieva:
-        čokoláda a zmrzlina
-        červené mäso
-        korenené a vyprážané jedlá
-        cestoviny, pizza

Poznáte tajné tipy na dobrý spánok? Podeľte sa s nami. Vaše príspevky zverejníme a jedného z vás určite aj odmeníme :)))

Naša emailová adresa sj.zskozuchasnv@gmail.com

 

Pijem, piješ, pijeme...najmä VODU

Voda je nenahraditeľná. Je najrozšírenejšou látkou na Zemi a je jedinečná svojimi vlastnosťami. Pitná voda pochádza z prírodného kolobehu vody. Celkové množstvo, ktoré môžeme pokladať za pitnú vodu, je iba 7% z celkového množstva podzemnej vody, pričom väčšinu z nej je nutné dezinfikovať alebo inak upraviť.

Aký nápoj je pre nás najvhodnejší?
Odporúča sa piť najmä vodu, bylinkové alebo zelené čaje prípadne minerálne vody s nízkym obsahom sodíka. Vhodné sú tiež ovocné a zeleninové šťavy. Sladené nápoje je nutné obmedzovať, prípadne ich úplne z pitného režimu vylúčiť.

Čo sa s nami deje, ak pijeme málo?
Znižuje sa naša výkonnosť, koncentrácia a vytrvalosť, rozbolí nás hlava, máme závrat či pociťujeme únavu. Krv sa zahusťuje, čo spôsobí zvýšenie krvného tlaku. To môže mať za následok kŕče a následne až kolaps celého organizmu.

Kto je aquaholik?
 Aquaholik je človek závislý od vody. Snaží sa jej vypiť čo najviac, pretože to považuje za zdravé. Je to posadnutosť pitným režimom. Ale pozor, nadbytok vody zaťažuje obličky rovnako ako jej nedostatok.

Koľko tekutín by sme mali vypiť denne?
Približne 2-3 litre, podľa telesnej hmotnosti, pri bežnom zaťažení organizmu. Pri telesnej námahe, hnačke, zvracaní alebo horúcom počasí, treba vypiť viac.

        Vhodné je vypiť asi pol litra tekutín ráno, organizmus si takto doplní tekutinu, o ktorú prišiel počas spánku. Nie je vhodné  piť počas jedenia. To sťažuje trávenie a znižuje efektívnosť využitia energie z prijatej potravy.

Dôležité je popíjať počas celého dňa priebežne. Keď cítime smäd, je už neskoro. Je to prvý signál nedostatku vody !!!

    

Strukoviny v našej jedálni,

február sa u nás v školskej jedálni niesol v znamení strukovín.  Deti si mohli prezrieť najbežnejšie druhy strukovín, ktoré boli vystavené aj s krátkym popisom. Dozvedeli sa, či sú strukoviny prospešné pre zdravie, čo obsahujú a tiež aké jedlá je možné z nich pripraviť.
Výstavku sme zakončili ochutnávkou strukovinových nátierok. Deti prvého stupňa mali možnosť ochutnať cícerovú, hrachovú a šošovicovú nátierku. Jednoznačne najväčší úspech mala tá cícerová, ktorú deti veľmi chválili :)
Pre mamičky, ktoré by chceli doma svojim ratolestiam prichystať niečo zdravé na raňajky či desiatu pripájame krátke zhrnutie ingrediencií potrebných na ich prípravu. Nech sa páči....

Nátierka cícerová:
Cícer, sezamový olej, sezam, maslo, cesnak, citrónová šťava, soľ

Nátierka šošovicová:
Červená šošovica- nenamáčame, cibuľka, olej / maslo, kurkuma, soľ, rasca

Nátierka hrachová:
Hrach, zeler, mrkva, olej / maslo, cesnak majoránka, soľ

Fotogaléria

Kto by sa ešte chcel do tejto témy zapojiť, môže nám písať jedlá, ktoré má zo strukovín najradšej, prípadne čo doma pripravuje a pod. Odmena vyžrebovaného neminie !!!

Naša emailová adresa je: sj.zskozuchasnv@gmail.com

    

Výzva pre rodičov

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DECEMBER V ŠKOLSKEJ JEDÁLNI

Milí naši stravníci,
ukončili sme novembrovú tému o zdravých potravinách a prinášame Vám ďalšiu. Keďže tu máme mesiac december a teda mesiac želaní, pripravili sme pre Vás v našej školskej jedálni KRABICU ŽELANÍ. 
Tá bude umiestnená na viditeľnom mieste. Do krabice môžete vhadzovať lístočky s vaším obľúbeným jedlom, ktoré by ste si priali na obed. Samozrejme môžete písať aj iné želania alebo nápady týkajúce sa školskej jedálne. V januári Vaše želania uverejníme na nástenke a internetovej stránke školy a zároveň sa pokúsime ich zakomponovať do jedálneho lístka. Taktiež niekoho z vás vyžrebujeme a odmeníme :))
Začíname....

*****************************************

NOVEMBER - potravina týždňa

Každý týždeň vyberieme jednu potravinu, o ktorej sa posnažíme vás viac poinformovať. Veľmi oceníme, ak nám budete posielať recepty, ktoré z týchto potravín doma varíte. Tie potom zverejníme na našej internetovej stránke. Už teraz sa veľmi tešíme.

Začíname s „PANI TEKVICOU“..... celý článok čítajte tu.

Ďalšou v poradí je KAPUSTA ...  celý článok čítajte tu.

Treťou v poradí je ZÁZVOR ...  celý článok čítajte tu.

Štvrtou potravinou sú CELOZRNNÉ VÝROBKY ... celý článok čítajte tu.

Piatou v poradí je CÍCER ...  celý článok čítajte tu.

****************************************************

Október - ZDRAVÉ POTRAVINY = PREVENCIA CHORÔB

Ukončenie októbrovej témy školskej jedálne:

Ďakujeme všetkým šikovným deťom a školským klubom, ktorí sa zapojili a nakreslili mnoho pekných obrázkov.
Školská jedáleň sa rozhodla odmeniť ovocným balíčkom ŠKD 1.B+1.D, ŠKD 3.D, 3. C a z ŠKD 1.C – Emily a Marínu. Víťazné práce visia v ŠJ.

Blahoželáme :))

 

Novinky

Kontakt

 • Základná škola, Ing. O. Kožucha 11, Spišská Nová Ves
  Ing. O. Kožucha 11, 052 01 Spišská Nová Ves
 • 0905 443 136 riaditeľ - PhDr. Bohuslav Vaľko
  053 442 67 43 sekretariát - Silvia Mikolajová
  0907 745 557 zastupcovia riaditeľa - Mgr. Jozef Bakó a Mgr. Daniela Dingová
  053 446 60 66 školská jedáleň - vedúca ŠJ Ing. Katarína Brejčáková
  053 442 60 69 - ekonómka školy

Fotogaléria