• Špeciálny pedagóg

KONTAKT:  vargovaludmila@centrum.sk
          Tel.: 053 /442 67 43

Konzultačné hodiny: po dohode

Činnosť školského špeciálneho pedagóga sa riadi Pedagogicko-organizačnými pokynmi MŠ SR a Plánom práce školy.

Hlavné úlohy školského špeciálneho pedagóga
          Poskytuje odborné pedagogické služby pedagogickým pracovníkom v škole v oblasti výchovy, vzdelávania, osobnostného vývinu detí so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami.
          Spolupracuje s pedagogicko-psychologickou poradňou, Centrom poradensko-psychologických služieb a ďalšími odbornými psychologickými pracoviskami.
          Sprostredkuje kontakty medzi PPP, CPPS.
          Spolupracuje s rodičmi žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami.
          Pracuje so žiakmi so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami.

Realizácia úloh

I. Spolupráca s triednymi učiteľmi a ostatnými vyučujúcimi
          - Zabezpečuje psychologické a špeciálno-pedagogické vyšetrenia u žiakov podľa potreby.
          - Poskytuje poradenské služby učiteľom, ktorí vyučujú žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, pomáha im pri zostavovaní Individuálnych výchovno-vzdelávacích programov a Individuálnych vzdelávacích plánov z jednotlivých predmetov.
          - Spolupracuje s výchovným poradcom pri profesijnej orientácii žiakov žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami.
          - Spolupráca s osobnými asistentkami individuálne integrovaných telesne postihnutých žiakov.

II. Spolupráca so žiakmi
          - Realizuje individuálne reedukačné cvičenia so žiakmi s vývinovými poruchami učenia zo špeciálnych tried.
          - Individuálne pracuje s integrovanými žiakmi.
          - Realizuje individuálne konzultácie a predbežnú diagnostiku žiakov s poruchami správania.
          - Realizuje predbežnú diagnostiku žiakov s podozrením na VPU – dielčie oslabenie výkonu.
          - Uskutočňuje individuálne konzultácie so žiakmi podľa potreby.
          - Zabezpečuje pomôcky pre žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami.
          - Priebežne sleduje a vyhodnocuje vhodnosť integrácie a školskú úspešnosť žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami aj cez hospitácie na vyučovacích hodinách.

III. Spolupráca s rodičmi
          - Uskutočňuje konzultácie s rodičmi žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami.
          - Spolupracuje s rodičmi pri nachádzaní optimálnych postupov pri výchove, vzdelávaní a voľbe profesie žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami.
          - Sprostredkuje kontakty rodičov s odbornými pracoviskami.

IV. Odborné vzdelávanie
          1. Absolvovanie odborných seminárov:
          a) Cudzí jazyk a deti s poruchami učenia (Asociácia špeciálnych pedagógov Trenčín september 2005)
          b) Dyslexia a dysortografia – okrúhly stôl - takto to robím ja, vzájomná výmena rôznych materiálov, pracovných listov, cvičení z praxe (Asociácia špeciálnych pedagógov Trenčín november 2005)
          c) Tvorba pedagogickej dokumentov pri integrácii žiakov na ZŠ (MC Prešov november 2005)
          2. Priebežné vzdelávanie: Na pomoc integrovaným žiakom – MC Prešov (február – marec 2006)
          3. Špeciálny pedagóg získava prostredníctvom internetu ďalšie informácie o integrácii žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami do ZŠ, o zmenách, nových vyhláškach, dokumentácii, kompenzačných pomôckach,...
          4. Štúdium novej odbornej literatúry s problematikou špeciálnej pedagogiky.